Evropské státy se dohodly na způsobu, jak uspoří 15 procent zemního plynu pro nadcházející topnou sezonu. Dobrovolné úspory, které mají omezit vyděračský potenciál ruského Gazpromu, se začnou uplatňovat už od srpna a potrvají do března. Spor o to, kdy spustit mechanismus, který z dobrovolnosti udělá povinnost, se podařilo vyřešit výjimkami. Během pondělka dojednaný kompromis potvrdili na mimořádné energetické radě v úterý dopoledne unijní ministři energetiky. Na Twitteru to oznámil český ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN), který radu vedl.

Návrh nařízení o koordinovaném evropském snížení spotřeby plynu například počítá se snížením teploty ve veřejných budovách na 19 stupňů Celsia a v domácnostech se snížením o jeden stupeň Celsia. 

„EU je jednotná a solidární. Dnešní dohoda jasně ukazuje, že se členské země rázně postaví jakékoli snaze Ruska rozdělit EU použitím dodávek energie jako zbraně,“ uvedl Síkela. Pokud by Rusko nyní úplně zastavilo dodávky plynu bude EU podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simsonové pro příští zimu chybět celkem 45 miliard kubíků plynu.

Původní návrh Evropské komise představený minulý týden byl tvrdší než kompromis dohodnutý českým předsednictvím. Brusel počítal s tím, že dobrovolné úspory plynu o 15 procent se překlopí na povinné pro celou EU ve chvíli, kdy o to alespoň dva státy požádají, protože se dostanou do plynové nouze. Rozhodovat pak měla Evropská komise. Nynější dohoda rozhodnutí nechává na potvrzení členských států. Komise dá státům pouze návrh na spuštění mechanismu v případě vážného nedostatku plynu nebo když ji o to požádá nejméně pět států. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.