Suchá makroekonomická analýza nám ve více směrech ukazuje, že současná vysoká inflace v Česku nespadla z čistého nebe. Jeden pohled, u inflace zásadní, je rozbor z pohledu měnové politiky. Tedy s luxusem zpětného zrcátka, když víme, jak vše dopadlo, můžeme hodnotit, kdy měla být měnová politika ČNB přísnější. Makroekonomická analýza ale nabízí i jiné úhly pohledu, které nám posvítí na kořeny inflace a ukážou, z jakých příčin měla být měnová politika přísnější.

Jedním z nich je mzdový vývoj ve vztahu k produktivitě práce. Zhruba od roku 2017 se začaly otevírat nůžky mezi nominálním růstem mezd a produktivitou práce. V tomto vývoji můžeme vidět jednak oslabování konkurenceschopnosti, protože mzdy rostou rychleji, než na co ekonomika vydělá. Ale současně v tom je efekt posílení nominální poptávky v ekonomice jako zásadního proinflačního faktoru. Za posledních pět let (2017–2021) průměrná mzda vzrostla o 36 procent, což je trojnásobné tempo proti letům 2012–2016. Nejrychlejší růst mezd se v posledních pěti letech týkal školství (59 procent), zdravotnictví (54 procent) a kultury (41 procent). Vše to jsou sféry, kde jsou mzdy primárně placené z veřejných rozpočtů.

Podle Národní rozpočtové rady počet zaměstnanců, kteří jsou placení z veřejných rozpočtů, vzrostl z 648 tisíc v roce 2016 na 879 tisíc v roce 2021, to je o 36 procent. Růst lze vysledovat ve všech složkách od centrálních institucí jako ministerstva přes samosprávy až po fondy sociálního zabezpečení. Z hlediska oborů vyčnívá školství a také zdravotnictví. Celkovou nominální poptávku posilovaly jak v nárůstu příjmů, tak v počtu osob, které tyto mzdy berou.

Pokud před pěti lety veřejný prostor plnila hesla o konci levné práce a posílení moderního státu, tak, cynicky řečeno, to dopadlo jako vždycky – vyšší inflací, deficitem rozpočtu a nárůstem veřejného dluhu. Je to upozornění pro další mzdové vyjednávání a také reformu veřejných rozpočtů, že nic není zadarmo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist