Letní kolečko debat o růstu platů ve státní správě nemá konce. Jako každoročně jsme svědky diskusí o tom, co unese rozpočet, kdo na co má či nemá nárok a co je a není populismus. Letošní jednání jsou pak podbarvená skrytou hrozbou inflace, kdy se právě platy státních zaměstnanců utržené ze řetězu mohou stát dalším impulzem pro roztočení inflační spirály.

Stát platí lépe než soukromý sektor od roku 2016. K prudkému zvýšení rozdílu mezi příjmy pak došlo v roce 2019, kdy si při srovnání podle mediánu příjmu státní zaměstnanci polepšili o 10,3 procenta, zatímco v soukromé sféře o šest procent. A příkopy se prohloubily i v době covidové pandemie. Zatímco soukromí zaměstnavatelé byli extrémně opatrní, stát přidával o sto šest. Faktem ovšem je, že nejvíc peněz mířilo ke zdravotníkům, a to bez ohledu na to, nakolik byli zahlceni pandemií.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.