Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu a pokračuje v nejrychlejším zvyšování sazeb od 80. let minulého století. Míra zvýšení sazeb dopadla podle očekávání analytiků. Šéf Fedu Jerome Powell následně uvedl, že výrazné zvýšení sazeb může přijít i v září, záleží ale na vývoji ekonomiky. Zároveň řekl, že by tempo zvyšování sazeb mohlo v budoucnu zpomalit.
Powell míní, že v aktuální ekonomické situaci nemůže dávat žádné závazné vodítko ohledně dalšího vývoje sazeb a klíčová budou jednotlivá zasedání, kde se členové banky budou rozhodovat s ohledem na nově příchozí data z ekonomiky.
„Investoři si zřejmě nemyslí, že další velký pohyb sazeb nahoru bude v září oprávněný,“ řekl Ed Moya, hlavní analytik ve společnosti Oanda, s tím, že na trzích zřejmě vypukl optimismus, protože konec zpřísňování měnové politiky by mohl být blíž, než se zdálo.
Index S&P 500 přidal v reakci na tiskovou konferenci 2,8 procenta a index Nasdaq 4,3 procenta. Výnosy amerických dluhopisů klesly a dolar vůči koši světových měn oslabil.
Pozitivním signálem jsou také poslední poklesy inflačních očekávání, jinak řečeno zvyšuje se důvěra trhů, že Fed dokáže inflaci dostat pod kontrolu. Powell také uvedl, že si nemyslí, že by byla americká ekonomika v recesi. Čtvrtek přinese údaje o vývoji amerického HDP za druhé čtvrtletí, kdy se očekává mírný růst. Pokud by došlo k poklesu, šlo by o druhý pokles za sebou, což z definice znamená příchod recese.
Otázkou je, zdali pozitivní nálada na trzích zůstane i během následujících dní. Při posledních zasedáních se několikrát zopakoval vzorec, kdy po výrazném růstu akcií v den zasedání následovaly druhý den výrazné poklesy, neboť investoři z nadšení vystřízlivěli a interpretace Powellových slov se změnila. Navíc se také ukazuje, že inflace i další klíčová data umí neustále svým vývojem překvapovat, tudíž mohou na příštím zářijovém setkání vyprovokovat tvrdší reakci Fedu, než nyní investoři čekají.
"Nemyslím si, že inflace bude spolupracovat způsobem, který by umožnil výhledově snižování sazeb. Powell opakovaně řekl, že ekonomika musí zpomalit, aby banka dosáhla svého cíle v podobě snížení inflace. Mírná recese k tomu pravděpodobně nepostačí. Budou muset udělat více," uvedl Neil Dutta, vedoucí ekonomického výzkumu ve společnosti Renaissance Macro Research pro agenturu Bloomberg. Zpomalení tempa zvyšování sazeb by přiblížilo také okamžik jejich potenciálního snižování.
Evropské akcie poráží ty americké. V současných turbulencích se dají najít perly
Zvyšováním úrokových sazeb reaguje americký Fed na neustále stoupající inflaci, která v červnu dosáhla meziročně už na 9,1 procenta. Zvyšování sazeb prodražuje firmám i domácnostem půjčky, dochází tak k ochlazování například nemovitostního trhu skrze dražší hypotéky nebo investiční aktivity firem skrze dražší úvěry. Vyšší splátky půjček zpravidla domácnostem snižují kupní sílu, což ochlazuje poptávku po zboží, čímž firmám klesají zisky.
Právě tuto kaskádu se snaží centrální banka v ekonomice rozhýbat, neboť ve výsledku budou domácnosti a firmy méně utrácet, což sníží tlaky na růst cen. Klesající ochota utrácet už jde v ekonomice skutečně vidět, například americký diskontní řetězec Walmart oznámil, že se mu hromadí zásoby zboží a domácnosti méně nakupují. Otázkou pak zůstává, zda dokáže Fed zmiňovanou kaskádu utnout včas, aby ekonomiku neposlal do hlubší recese.
Kvůli snaze banky dosáhnout takzvaného měkkého přistání, a tedy nejhůře mělké recese, někteří investoři spekulují, že by banka v utahování měnové politiky zpomalila. Středeční vyjádření šéfa Fedu Jeroma Powella jim k tomu zřejmě dalo naději. S možností opětovného snižování sazeb trhy počítají ve druhém kvartále příštího roku. Po středečním zvýšení se nachází klíčová sazba v rozpětí 2,25 a 2,5 procenta.
Ke zvýšení sazeb dochází uprostřed týdne, kdy zveřejňují výsledky klíčové americké technologické firmy. Dosud zveřejnil uspokojivé výsledky Alphabet a Microsoft. Očekávání naopak nesplnily ve středu večer výsledky Mety. Ve čtvrtek přijde na řadu Amazon a Apple.
Videokomentář k rozhodnutí americké centrální banka přinášejí Hospodářské noviny společně s brokerem XTB, partnerem Investiční rubriky HN.
Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist