Ohromný lesní požár, který v uplynulých dnech zasáhl tisíc hektarů lesů v Národním parku České Švýcarsko, vede k otázce, nakolik za něj může klimatická změna způsobená vlivem skleníkových plynů vypouštěných člověkem. Podle Ondráše Přibyly, zakladatele projektu Fakta o klimatu, záleží spíš na tom, jak se budou lidé za horkých a suchých období v lesích chovat. Jiskru většinou zažehne člověk. Navzdory změnám klimatu tedy nemusí požárů přibývat, pokud si lidé uvědomí, že v teplém počasí, kdy neprší, nemohou v lesích třeba rozdělávat oheň.

HN: Česko nyní zasáhl největší lesní požár za posledních třicet let. Můžeme jej přičítat klimatické změně?

U událostí způsobených více faktory je vždy obtížné říci, který z nich za to především může. Je to podobné jako u rakoviny plic. Ta také není způsobena přímo kouřením, ale kouření zvyšuje pravděpodobnost, že rakovinu dostanete. V případě požáru to vnímám podobně. Klimatická změna prokazatelně způsobuje vysoké teploty a sucho, což riziko požárů zvyšuje. Samotné zapálení ohně ale klimatickou změnou není.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.