Ohromný lesní požár, který v uplynulých dnech zasáhl tisíc hektarů lesů v Národním parku České Švýcarsko, vede k otázce, nakolik za něj může klimatická změna způsobená vlivem skleníkových plynů vypouštěných člověkem. Podle Ondráše Přibyly, zakladatele projektu Fakta o klimatu, záleží spíš na tom, jak se budou lidé za horkých a suchých období v lesích chovat. Jiskru většinou zažehne člověk. Navzdory změnám klimatu tedy nemusí požárů přibývat, pokud si lidé uvědomí, že v teplém počasí, kdy neprší, nemohou v lesích třeba rozdělávat oheň.

HN: Česko nyní zasáhl největší lesní požár za posledních třicet let. Můžeme jej přičítat klimatické změně?

U událostí způsobených více faktory je vždy obtížné říci, který z nich za to především může. Je to podobné jako u rakoviny plic. Ta také není způsobena přímo kouřením, ale kouření zvyšuje pravděpodobnost, že rakovinu dostanete. V případě požáru to vnímám podobně. Klimatická změna prokazatelně způsobuje vysoké teploty a sucho, což riziko požárů zvyšuje. Samotné zapálení ohně ale klimatickou změnou není.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.