Americká ekonomika se podle nově zveřejněných dat za druhé čtvrtletí letošního roku propadla při přepočtu na celý rok o 0,9 procenta, jde tak o druhý propad za sebou. Tím je splněna obecná definice recese, která říká, že recese nastává, pokud dojde nejméně ke dvěma propadům hrubého domácího produktu v řadě za sebou.

V minulém čtvrtletí se americká ekonomika propadla o 1,6 procenta. Udávané údaje jsou takzvaně anualizované – přepočtené na celý rok, což v Evropě není zvykem. Současný pokles o 0,9 procenta říká, že právě o tuto hodnotu by klesla americká ekonomika za celý rok, pokud by klesala po celý rok stejně jako v daném druhém čtvrtletí.

Ekonomiku stahuje propad investic do bytové a nebytové výstavby nebo pokles vládních výdajů na federální i státní úrovni. Proti růstu hospodářství tlačí také snižování firemních zásob na skladech. Útraty domácností sice rostly, ale pouze o jedno procento.

Zhoršování ekonomických podmínek táhne inflace a rostoucí úrokové sazby. Vysoká inflace snižuje kupní sílu a rostoucí úrokové sazby spojené například s vyššími splátkami hypoték nebo firemních úvěrů omezují rozpočty domácností, respektive firem.

Analytici pro druhé čtvrtletí odhadovali podle dat agentury Bloomberg růst ekonomiky o 0,4 procenta. Oficiálně ale není americká ekonomika v recesi, neboť ve Spojených státech recesi vyhlašuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) a pravděpodobně se k současnému ekonomickému vývoji vyjádří až s odstupem několika dalších měsíců.

Akciové trhy v reakci na zveřejnění dat nejdříve rostly, ale později odpoledne mírně klesaly. Signály přicházející recese mohou americkou centrální banku dotlačit k tomu, že zvolní tempo zvyšování sazeb. Právě tato spekulace vedla k prudkému růstu akciových trhů ve středu večer, kdy šéf americké centrální banky Fed Jerome Powell uvedl, že další zvyšování sazeb bude záviset na nových datech přicházejících z ekonomiky.

Příchod recese je ale pro akciové trhy také negativní signál, proto jsou jejich reakce poměrně smíšené. Sám Powell ve středu uvedl, že podle něj americká ekonomika v recesi není. Lze už sice vidět známky zpomalování, ale například trh práce je pořád velmi silný.