Americká ekonomika se podle nově zveřejněných dat za druhé čtvrtletí letošního roku propadla při přepočtu na celý rok o 0,9 procenta, jde tak o druhý propad za sebou. Tím je splněna obecná definice recese, která říká, že recese nastává, pokud dojde nejméně ke dvěma propadům hrubého domácího produktu v řadě za sebou.

V minulém čtvrtletí se americká ekonomika propadla o 1,6 procenta. Udávané údaje jsou takzvaně anualizované – přepočtené na celý rok, což v Evropě není zvykem. Současný pokles o 0,9 procenta říká, že právě o tuto hodnotu by klesla americká ekonomika za celý rok, pokud by klesala po celý rok stejně jako v daném druhém čtvrtletí.

Ekonomiku stahuje propad investic do bytové a nebytové výstavby nebo pokles vládních výdajů na federální i státní úrovni. Proti růstu hospodářství tlačí také snižování firemních zásob na skladech. Útraty domácností sice rostly, ale pouze o jedno procento.

Zhoršování ekonomických podmínek táhne inflace a rostoucí úrokové sazby. Vysoká inflace snižuje kupní sílu a rostoucí úrokové sazby spojené například s vyššími splátkami hypoték nebo firemních úvěrů omezují rozpočty domácností, respektive firem.

Analytici pro druhé čtvrtletí odhadovali podle dat agentury Bloomberg růst ekonomiky o 0,4 procenta. Oficiálně ale není americká ekonomika v recesi, neboť ve Spojených státech recesi vyhlašuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) a pravděpodobně se k současnému ekonomickému vývoji vyjádří až s odstupem několika dalších měsíců.

Akciové trhy v reakci na zveřejnění dat nejdříve rostly, ale později odpoledne mírně klesaly. Signály přicházející recese mohou americkou centrální banku dotlačit k tomu, že zvolní tempo zvyšování sazeb. Právě tato spekulace vedla k prudkému růstu akciových trhů ve středu večer, kdy šéf americké centrální banky Fed Jerome Powell uvedl, že další zvyšování sazeb bude záviset na nových datech přicházejících z ekonomiky.

Příchod recese je ale pro akciové trhy také negativní signál, proto jsou jejich reakce poměrně smíšené. Sám Powell ve středu uvedl, že podle něj americká ekonomika v recesi není. Lze už sice vidět známky zpomalování, ale například trh práce je pořád velmi silný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist