S lesním požárem v Národním parku České Švýcarsko poblíž německých hranic se čeští hasiči potýkali od neděle. V úterý ale usoudili, že na uhašení sami nestačí. Česko proto aktivovalo takzvaný mechanismus civilní ochrany Evropské unie, který je k dispozici členským státům a Severní Makedonii, Norsku i Turecku. Díky tomu se do hašení požáru zapojily helikoptéry zapůjčené ze Slovenska a Polska, později také italská letadla přezdívaná pelikáni.

„Situace v Evropě je těžká. Počet a povaha požárů a rozloha spálenišť je stále horší a horší. Snažíme se na to připravit,“ říká Polák Marcin Pater, člen Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události, které je srdcem mechanismu civilní ochrany. Pomáhá státům s domluvou a přesunem pomoci v případě přírodních katastrof a dalších mimořádných událostí, jako je například pandemie covidu-19 nebo válka na Ukrajině.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.