Zatím je to jen zatravněný kopec, pod nímž se skrývá ohromné množství odpadů, které se k Benátkám nad Jizerou sváží již od 90. let. Brzy by ale mohl získat nové využití. Část jeho jižního svahu, která je nejvíce vystavena slunečnímu svitu, chce už příští rok odpadová společnost AVE CZ osadit 2222 fotovoltaickými panely. Stát by měly na ploše přibližně jednoho hektaru. Uložený odpad je zde překrytý zhruba jedním metrem takzvané rekultivační vrstvy, již tvoří zhutněná zemina a různé těsnicí vrstvy.

Podle projektového manažera Jana Šonského ze společnosti AVE CZ, která skládku provozuje i vlastní, vyrobí připravovaná fotovoltaická elektrárna ročně přibližně 1200 megawattů hodin elektrického proudu. Tolik spotřebuje zhruba 400 domácností za celý rok. Odpadová společnost z toho 80 procent využije přímo v místě pro svou vlastní budoucí spotřebu související se zpracováním odpadů. „Na příští rok tu připravujeme vybudování nové automatické třídicí linky na plasty, která bude mít velkou spotřebu energie, a také linku na výrobu alternativního paliva,“ říká Šonský.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.