Na území Česka je v přepočtu na obyvatele největší počet ukrajinských uprchlíků ze všech zemí Evropské unie. První fázi krize přitom podle ředitele Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Pavla Bacíka zvládlo ukázkově. Nyní se ale musí zaměřit na integraci Ukrajinců, která zatím pokulhává. Země by se také měla připravit na možnou další vlnu i na to, že se promění struktura příchozích uprchlíků. „Dosud chodili lidi, kteří nebyli konfliktem bezprostředně postiženi. Ale nyní k nám mohou začít přicházet lidé, kteří jsou traumatizováni, na které padaly bomby, strávili nějaký čas v krytech,“ říká Bacík. V rozhovoru s HN popisuje i to, proč se jim příliš nelíbilo ubytovávání uprchlíků v pětihvězdičkových hotelech nebo jak museli přizpůsobit stravu ukrajinským zvykům. 

HN: Kdy vám došlo, že se na Česko řítí obrovská uprchlická krize?

Uvědomme si, že se jedná od druhé světové války o bezprecedentní uprchlickou vlnu, nejen pokud jde o počet uprchlíků, ale i pokud jde o její dynamiku. Já jsem asi před třemi roky začal budovat uvnitř organizace analytické oddělení, abychom byli schopni ve střednědobém horizontu předvídat dění na migračních trasách nebo vývoj v některých oblastech migrace a jejich trendech. Na uprchlickou vlnu z Ukrajiny jsme se začali systematicky připravovat od druhé poloviny ledna (Rusko na Ukrajinu zaútočilo 24. 2. 2022 – pozn. red.), málokdo ale čekal takový vývoj, naplnil se černočerný scénář, na který nikdo nebyl – a asi nemohl být – zcela připraven a byli jsme nuceni rychle reagovat na vývoj. Dneska má Česko v přepočtu na obyvatele největší počet ukrajinských uprchlíků na svém území ze všech států EU. I díky této přípravě jsme byli schopni první fázi velmi rychle zvládnout a zareagovat

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.