V Praze je nutné postavit 10 tisíc bytů ročně. Z toho pětinu by mělo budovat samo město a následně je pronajímat potřebným profesím, například policistům či učitelům. V rozhovoru pro HN to uvedl současný náměstek primátora pro územní rozvoj a lídr hnutí Starostové a nezávislí Petr Hlaváček. „Mladí lidé jsou nedostatkem bydlení ohroženi nejvíc, protože nemají odkud vzít peníze na byt. Já si to tiše myslím a tiše trpím. Nemůžeme však podporovat celou střední třídu,“ dodává. Lidem, kteří se k městskému bydlení nedostanou, chce Hlaváček pomoci zrychlením výstavby.

HN: Co je třeba udělat, aby lidé měli chuť žít a trávit svůj čas v Praze i v dalších letech, až na město naplno dopadne změna klimatu?

Je nutné navrhovat taková řešení, která by omezovala dopravu z okolních měst. Zároveň je třeba budovat městské části tak, aby lidé nemuseli jezdit například za nákupy daleko. Rovněž bychom měli podpořit mýto, až budou dostavěny okruhy, a postupně vjezd vymezit jen na městský okruh. Nemůžeme podporovat individuální automobilovou dopravu v samotném centru města.  

Je nezbytné také instalovat zelené střechy, vylepšovat stromořadí a jiné drobné projekty. Důležité je však o sázení stromů uvažovat v kontextu, protože motto „vysadíme milion stromů“ je sice zajímavé, ale ve skutečnosti jsou pak skoro všechny na kraji města. Zároveň když vysadíme stromy na špatná místa, hromada nám jich do 30 let zahyne. Musíme také zachytávat dešťovou vodu.

HN: Takže byste například byl pro to, aby se zjemnila památková ochrana Prahy a v širším centru města se na střechy instalovala zeleň?

Naším návrhem je, aby byla taková zelená střecha všude, kde nemá jinou funkci. Ale i úchvatná střešní pražská krajina je hodnota, kterou musíme zachovat. Vždy musíme hledat balanc. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.