Za elektřinu a plyn zaplatí letos pražský sportovní klub Hamr odhadem o desítky milionů korun více než v předchozích letech. „Na konci loňského roku nám dodavatel energií vypověděl smlouvu a od té doby jsme na spotových cenách,“ vysvětluje sekretář SK Hamr Jakub Strnad. Spolku, který provozuje sportovní areály v Braníku a Záběhlicích, tak navzdory výrazným úsporám narostly náklady na energie přibližně osminásobně.

Od státu se však pražský oddíl pomoci nedočká. Národní sportovní agentura (NSA), která má rozdělování peněz do sportu na starosti, sice na začátku srpna uvolnila 385 milionů korun na pomoc s drahými energiemi, na peníze však dosáhnou pouze oddíly, které mají sportoviště ve svém vlastnictví nebo si ho pronajímají od města, kraje či státního subjektu. Sportovní spolky, které jsou v nájmu třeba u soukromníka, agentura nepodpoří.

Právě to je případ SK Hamr. „Je to vědomá a cílená diskriminace části sportovních spolků. Je přece jedno, jestli sport provozuji na městském stadionu nebo na tom, který patří obchodní společnosti,“ tvrdí Strnad. Kvůli pravidlům dotace se už obrátil na ministra financí Zbyňka Stanjuru či premiéra Petra Fialu (oba ODS).

Pokud se podmínky nezmění, je připravený sportovní agenturu žalovat. „Soudní obranu připravujeme, protože si myslím, že dotační pravidla nesou všechny známky diskriminace,“ dodává.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se