Řada politiků i odborníků často opakuje, že jedním z klíčových důvodů ruské invaze na Ukrajinu byl strach Moskvy z toho, že se v této sousední zemi začne úspěšně rozvíjet demokracie. Prezident Vladimir Putin podle této teorie nechce něco takového připustit z obavy, aby Rusové nezačali totéž požadovat i doma. Podle historika Sergeje Radčenka ale Putinovi o demokracii vůbec nejde. Skutečné důvody, proč dal ruský prezident rozkaz k útoku na Ukrajinu, vidí úplně jinde. „Putin se rozhodně neobával toho, že by Rusko mohlo chytit ‚demokratický virus‘. To v žádném případě neplatí,“ píše Radčenko v obsáhlé analýze pro server Engelsberg Ideas.

Proč Putina podle Radčenka ve skutečnosti nezajímá, jaký režim na Ukrajině existuje? Protože nejen prezident, ale celá ruská politická elita Ukrajinu dlouhodobě považovala za napůl zhroucený stát – a kvůli tomuto vnímání byli také Rusové po invazi nesmírně zaskočeni tím, jak vytrvale se Ukrajinci dokázali a stále dokážou bránit. Rusové tedy naprosto nepředpokládali, že by se Ukrajina mohla stát stabilní a úspěšnou zemí – a tím pádem se neobávali, že by se z ní do Ruska mohla šířit nějaká „demokratická nákaza“.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.