Po týdnech čekání zveřejnilo ministerstvo průmyslu konečně další detaily k tomu, jak bude probíhat pomoc domácnostem s extrémně drahými energiemi v rámci tzv. úsporného tarifu. Jak již uniklo na veřejnost dříve, v letošním roce by to mělo být zhruba deset miliard korun, v následujícím okolo 30 miliard. Jednu věc ale návrh usnesení vlády, který se v pondělí objevil v systému elektronické knihovny legislativního procesu eKlep, nepřinesl: tedy informace, kolik přesně dostane každá domácnost. Konkrétní způsob rozeslání pomoci, jakož i její výši a načasování prý určí vláda na některém ze svých příštích jednání.

Podle vyhlášky navíc může dodavatel energií využít příspěvek například na pokrytí dluhu za energie. „Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny, bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny. Navrhujeme, aby byla pomoc přes úsporný tarif vyplacena nadvakrát, což vyžaduje schválená revize státního rozpočtu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Celkové náklady vlády na boj s drahými energiemi budou 66 miliard, a to včetně pomoci firmám. Jsou v tom zahrnuty: úsporný tarif (27 miliard korun), odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje (23 miliard), finanční podpora kotelen (čtyři miliardy korun) a centrálního vytápění (10 miliard korun) i kompenzace nepřímých nákladů (dvě miliardy firmám, na které tvrdě dopadají drahé emisní povolenky). Vláda nakonec pomoc rozdělila. Čtvrtina je plánovaná na letošní rok, zbytek na rok 2023. 

Bude se pomoc ještě navyšovat? Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se před 14 dny nechal slyšet, že už nyní je podpora na horní hranici toho, co si může státní rozpočet dovolit. Jiní experti nicméně varují, že pokud se trend v energetice neobrátí a elektřina s plynem prudce nezlevní, nemusí být ani výše zmiňovaných 17 tisíc korun na topnou sezonu dost. Domácnosti, které topí plynem, nově budou platit klidně sto tisíc a víc ročně za vytápění. 

Další pomoc, kterou domácnosti od státu obdrží, představuje odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, které v účtech za elektřinu platí každý. To znamená, že od října všechny domácnosti ušetří 599 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny.