Češi byli o uplynulém víkendu na výročí okupace Československa z roku 1968 štědří k Ukrajině. Na účet jejího velvyslanectví poslali celkem 24,2 milionu korun. Chuť pomoci zemi, která čelí vojenské agresi Ruska, vyvolala iniciativa právníka Petra Němce. Ten na Twitteru s odkazem na okupaci vojsky Varšavské smlouvy nabádal, aby lidé přispěli ukrajinské armádě symbolickou částkou 1968 korun.
Peníze zatím poslalo asi 14 tisíc lidí. Někteří posílali i jiné částky – 68, 196 korun 88 haléřů, 968 či dokonce 19 680 korun. „Češi a Slováci, kteří sami zažili zkušenost okupace v roce 1968, si dobře uvědomují tragédii ukrajinského lidu, který čelí ruské agresi. S podporou našich nejbližších partnerů, mezi které Česká republika bezpochyby patří, Ukrajina dokáže odrazit útoky státu agresora a obhájit svoje právo na život ve svobodě a demokracii,“ říká chargé d’affaires velvyslanectví Vitalij Usatyj.
Tak v noci z 20. na 21. všichni posíláme 1968 Kč na zbraně Ukrajincům, jo?
— Petr Němec (@SemSuchar) August 17, 2022
Podle něj bude po konzultacích s ministerstvy obrany Ukrajiny a České republiky z vybraných peněz zakoupen vojenský materiál. „Česká republika podporuje Ukrajinu vojensky, finančně a humanitárně od začátku ruské invaze. A příspěvky vybrané během tohoto víkendu svědčí, že Česko v podpoře Ukrajiny nepolevuje,“ doplňuje Usatyj.
„Žádnou sbírku jsem neorganizoval, byla to jen náhoda. Ale mám velkou radost, že se vybralo tolik peněz. Je to velká symbolika k roku 1968 i k současnosti,“ řekl HN k výsledkům sbírky Němec.
Není to první akce, která dosáhla v krátkém čase na desítky milionů darů od lidí. „Sbírka Velvyslanectví Ukrajiny v České republice na přímou podporu ukrajinské armády, kam Češi darovali více než 1,2 miliardy českých korun, je celosvětovým unikátem. Samozřejmě, největší částky na tento účet chodily během jara, kdy probíhaly boje o Kyjev,“ líčí Usatyj.
Humanitární organizace Člověk v tísni v polovině srpna informovala, že za půl roku trvání ruské invaze na Ukrajinu poskytla více než 330 tisícům lidí pomoc za 717 milionů korun. Na její účet SOS Ukrajina dárci poslali celkem dvě miliardy korun.
Peníze na „dárky pro Putina“ v podobě zbraní nebo vojenského vybavení vybíral pro Ukrajinu také podnikatel a miliardář Dalibor Dědek, a to přes web Zbraně pro Ukrajinu. Na jeho účet lidé darovali od začátku války téměř 150 milionů korun. Peníze na protitankové střely či bojové přilby jdou také na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze.
Přibližně třicet milionů korun pak poslali dárci na vývoj českého dronu pro Ukrajinu. Redakce HN před časem přinesla reportáž z představení strojů Bivoj. Menší dron BI-5K je takzvaným sebevražedným dronem. Má v sobě nálož, umí vydržet ve vzduchu několik hodin a pak zaútočit. Větší je zase vybaven šachtou na munici a v budoucnu by mohl nést čtyři střely.
Ukrajině pomáhají i občané sousedních zemí. V červenci zhruba dvě stě tisíc Poláků darovalo v přepočtu přes 166 milionů korun na nákup bezpilotního letounu Bayraktar TB2 pro ukrajinskou armádu. Turecká firma Baykar, která dron vyrábí, nakonec peníze odmítla a válečné stroje poslala na Ukrajinu bezplatně. Drony Bayraktar byly klíčové v první fázi války.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist