Seznámili se ve věznici v plzeňských Borech, kde si oba odpykávali trest za brutální vraždy z devadesátých let. I když soudy o Liboru Hladkém i Milanu Chládkovi řekly, že jejich začlenění do společnosti je prakticky nemožné, zhruba po patnácti letech se oba vrátili na svobodu. Usadili se v Jihlavě. A právě tam se podle policie stali ústředními postavami nebezpečného vyděračského gangu. Jeho modus operandi byl vždy podobný – před vytipovanou obětí vyděrači zinscenovali vraždu, a to včetně přesvědčivých figurantů v roli mrtvol. Vydíraného následně mistrně manipulovali: viděl jsi vraždu, a nic neudělal. Policie to ví, ale za úplatek deset milionů vše zahladí.
HN a Aktuálně.cz mrazivý příběh jihlavského gangu zrekonstruovaly za pomoci vyprávění svědků i policejních dokumentů. Členové skupiny si vybírali své oběti často i mezi vlastními známými. Celkem z poškozených do loňského roku vytáhli desítky milionů korun.
Jedním z vydíraných byl i bývalý jihlavský hasič. Jeho skutečné jméno redakce znají, ale tak jako u ostatních obětí gangu ho kvůli jeho ochraně nezveřejňují. Říkejme mu třeba Robert. Coby záchranář třicet let životy chránil, ale poslední tři roky byl přesvědčený, že se stal spolupachatelem vraždy. Na vlastní oči viděl, jak jeho obchodní partner v noci v autě zastřelil „svého“ dodavatele cigaret – při byznysu, do něhož se kvůli přivýdělku pustil. „Počural jsem se strachy. Jako hasič jsem viděl mrtvých mnoho, ale tohle bylo něco úplně jiného,“ popisuje dnes.
Že k vraždě ve skutečnosti nikdy nedošlo, se dozvěděl až minulý týden od reportérů HN a Aktuálně.cz. „Mně to nikdo neřekl. Já jsem si doteď myslel, že ho zabili. O žádném figurantovi nic nevím,“ opakoval sedmašedesátiletý muž. Novináři ho zastihli v jeho jihlavském bytě. Právě o ten se ho gang vyděračů snažil fingovanou vraždou připravit.
Odřezaná hlava, zapálené tělo
Zmíněnými obchodními partnery hasiče ve výslužbě byli právě Hladký s Chládkem. V Jihlavě provozovali vymahačskou firmu Loki Finance. Robert se na ně původně obrátil, aby mu pomohli vyřešit spor ohledně nákupu pozemku.
Na dnes již nefunkčním webu společnosti se označovali za renomovanou firmu. „V oblasti pohledávek máme bohaté zkušenosti sahající až do roku 1994. Jsme tým kvalifikovaných expertů, kteří mají praxi v oboru i z jiných firem specializujících se na vymáhání dluhů,“ nabízeli své služby.
Zkušenosti sahající až do devadesátých let skutečně muži nabídnout mohli. Místo aby lidem peníze vraceli, snažili se je ale o ně v minulosti připravit. Hladký s Chládkem seděli za jedny z nejbrutálnějších vražd toho období.
Hladký dostal v roce 1998 čtrnáctiletý trest za to, že svého tehdejšího komplice dvakrát střelil a odřezal mu ruce a hlavu. Tělo polil benzinem a zapálil. Chládek pak měl v rozsudku napsáno dokonce 25 let vězení. Za účast na pěti vraždách takzvaného kolínského gangu okolo Oty Biedermana.
Vražda v autě, snaha připravit spolupracovníky o peníze nebo nemovitosti, lákání na výhodné kšefty s cigaretami. Děje, které prožívaly oběti jihlavského gangu, byly zinscenované. O 20 let dříve se ale jejich nemalá část skutečně odehrála při krvavých vraždách pěti lidí takzvaným kolínským neboli Biedermanovým gangem.
Chládek fingoval to, co kdysi sám skutečně dělal. Zatímco Chládek z vězení vyšel, Oto Biederman si odpykává doživotní trest.
Chládek byl například u toho, když Biederman v autě střelil revolverem do hlavy a do srdce svého kamaráda. Ten se mu předtím chlubil, že má v trezoru na podnikání milion.
„Další obětí měl být jeden z obviněných. Nevylučujeme, že by se členové gangu časem vyvraždili navzájem,“ uvedl tehdy vyšetřovatel případu Luboš Valerián.
Potom, co Hladký s Chládkem Robertovi pomohli s pozemkem, nabídli mu účast na jednom z jejich obchodů. A vysloužilý hasič do byznysu vložil 1,1 milionu v hotovosti.
Oba muži mu slibovali, že peníze zdvojnásobí při obchodech s cigaretami. Věřil jim i proto, že dříve byl u údajného předání dvou jiných dodávek kuřiva a muži mu za pomoc vyplatili několik tisíc korun. Třetí obchod ale nevyšel. Jeho partneři mu namluvili, že dodávku se zásilkou zabavila policie.
Dodavatele, který jim peníze odmítal vrátit, pak před hasičovými zraky v noci na lesní cestě chladnokrevně zastřelili. Naoko, ale věrohodně. A šokovaný Robert jim tu noc pod tlakem slíbil, že to nikomu neprozradí. Fakticky se tak stal domnělým spolupachatelem.
„Já jsem měl 75 pochval za záchranu života a teď jsem žil s tím, že přede mnou někdo někoho zabil. Držel jsem to dlouho v sobě – dva až tři měsíce. Nakonec jsem to šel nahlásit na policii,“ popisuje dnes.
Robert až donedávna netušil, že si tím zachránil majetek. Gang ho totiž chtěl krom úspor připravit zejména i o byt, v němž žije se svou přítelkyní. Po jeho zmínkách o policii se ale skupina stáhla.
Oběť vydírání: Byl jsem antilopou pro lva
Takové štěstí ale neměl pan Karel – provozovatel několika jihlavských obchodů. Šestašedesátiletý muž o svých zážitcích s gangem vypráví v jedné ze svých provozoven, kde sám prodává. Mluví těžce a třese se u toho. Za posledních šest let postupně přišel o nemovitosti v hodnotě až 15 milionů korun.
Vše pro něj začalo v létě 2016, kdy ho oba muži začali navštěvovat jako zákazníci v jeho prodejně. Podnikatel tehdy ještě netušil, že to pro něj bude znamenat více než tři roky děsu. Odsouzení vrahové si ho vybrali podle katastru nemovitostí. Věděli, že vlastní několik jihlavských bytů, pozemky či chatu.
„Hladký nepracoval, on tady jenom pořád jezdil kolem a slídil. Tipař. Já jsem byl jednoduchá lovná zvěř. Pro lva jsem byl antilopa,“ hodnotí to dnes Karel.
Hladký se k vydírání přiznal. A podle jeho nynější výpovědi členové gangu obchodníkovi nabídli, že může ve svých provozovnách prodávat bylinné cigarety, které prý dostali místo peněz při své profesi vymahačů. I v jeho případě ale posléze zinscenovali, že dodavatel dohodu nesplnil. A Karla přizvali na schůzku u garáží, která to měla vyřešit.
„Přivezli v kufru auta svázaného člověka. Do obličeje mu nebylo vůbec vidět. Hladký ho vytáhl. Otevřel garáž a hodil ho tam Milanovi Chládkovi. Říkal: ‚Pojď ,ty zmrde, tady ho, Milane, máš.‘ Viděl jsem živou bytost a jak krutě s ní zacházejí,“ vypráví dnes oběť vyděračů.
Z garáže se pak podle něj ozývaly pět minut výkřiky a zvuky bití. „Nakonec Chládek vylezl, byl celý od krve a říká: ‚On na mě vzal pilník, tak já na něj vzal šroubovák a vrazil mu ho do krku.‘ Říkal jsem jim, že to musíme řešit, zavolat záchranku, policii. Hladký to odmítl s tím, že na to už je pozdě,“ vzpomínal Karel.
Tehdy ještě netušil, že údajně zavražděným byl další člen skupiny. A že krev, kterou se Chládek potřísnil, byla prasečí. Dovezená v termosce. Karel byl místo toho donucen dojet do nákupního centra pro nářadí na zahrabání těla.
Dvojice mu rovněž vrátila z nepovedeného obchodu 30 tisíc, a to v bankovkách potřísněných krví. „Aby si vzal peníze od člověka, který byl zabit, a tím se co nejvíc vtáhl do příběhu,“ vysvětlil později policistům u výslechu Hladký. Policejní spis i s výpověďmi členů gangu má redakce k dispozici.
Tím ale útrapy Karla teprve začaly. O několik týdnů později mu totiž v poštovní schránce přistálo CD. Když si ho přehrál, našel na něm oficiálně vypadající protokol z policejního sledování skupiny, přepisy svých telefonních hovorů a video s logem elitního policejního útvaru, které ho zachycovalo při překládání krabic s cigaretami.
Materiál byl doplněný zprávou, že policisté o činnosti skupiny ví. A také výzvou ke kontaktu na přiložené telefonní číslo. Když na něj Karel zavolal, ozval se muž s počítačově upraveným hlasem. Představil se jako policista a za zahlazení kauzy si řekl o 10 milionů korun. Podnikatel tehdy nevěděl, že ve skutečnosti je na druhé straně linky další člen gangu.
A jeho kumpáni se pustili do vyhrožování. Tlačili Karla, aby jim dal svůj třímilionový díl na úplatku. „Hladký mi vyhrožoval: Půjdeš sedět, já mám známý ve svých věznicích, a když tě tam rovnou nikdo nezabije, tak tam budeš mít peklo. A kdybych prý náhodou vylezl, tak že mě dobije, že prostě skončím se životem. Pořád mi říkal, že musím dělat, co mi řekne, abych vyváznul,“ upřesňuje podnikatel. Odsouzený vrah ho dokonce přímo v prodejně napadl – chytil ho pod krkem a roztrhl mu mikinu.
Karel nakonec souhlasil, že jeho domnělí spolupachatelé si pro něj půjčí miliony od známého. A ač měly jít peníze na úplatek policistů, gang ho nechal podepsat směnku o tom, že mu peníze poskytli. Přitom žádné policisty uplácet nemusel, existovali jen jako součást vyděračského scénáře. Ostatně skuteční detektivové později z policejních databází zjistili, že nikdo z jejich kolegů žádné takové vyšetřování nevedl. A že žádnou takovou vraždu ani neevidují.
Právník na scéně
Karel se přesto zavázal Hladkému více než tři miliony korun „vrátit“. Takové peníze ale zdaleka neměl. Hladký mu proto navrhl, aby si půjčil od jihlavského podnikatele Jana Prchala. Ten spoluvlastní firmu Finance Agency, která podle svého webu nabízí lidem ve finančních problémech půjčky nebo vyplacení z exekucí.
Spolu s Prchalem ji ovládá příbuzná jihlavského advokáta Jana Havlíčka. Ten firmu zastupuje, sám pak působí jako rozhodce několika mezinárodních rozhodčích soudů a například v pětimiliardové arbitráži s českým státem zastupuje švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského.
Až do tohoto momentu se aktéři, se kterými redaktoři mluvili, případně jejichž policejní výpovědi četli, ve výkladu příběhu více méně shodují. Rozpor nastává ve chvíli, kdy u Havlíčka a jeho obchodního partnera Prchala na základě kupních smluv podepsaných mezi nimi a Karlem postupně končí téměř všechny podnikatelovy nemovitosti – například byt, v němž bydlel jeho syn, ale i byty, které pronajímal, nebo dům po dědečkovi.
Karel uvádí, že zamýšlel podepsat jen smlouvy zástavní – a peníze si pouze vypůjčit. Místo toho mu ovšem byly předloženy kontrakty o prodeji. Dnes říká, že podepsal v šoku a pod nátlakem. A že šlo o podvod.
Berdych je definitivně volný. Podle soudu se na svobodě choval řádně
Peníze, které Karlovi muži za nemovitosti posílali na účet, totiž podnikatel následně odevzdával opět do rukou Hladkého s Chládkem, aby splácel neexistující dluh za mlčení údajných policistů. I když tedy podle smluv dostal za své nemovitosti zaplaceno, ve skutečnosti zůstal bez peněz. I bez nemovitostí.
Havlíčkův advokát Oldřich Chudoba ale jakýkoliv podvod odmítá: „Pan Karel celou dobu věděl, že nejde o úvěr nebo půjčku, ale že se jedná o prodej nemovitostí. Je zkušený obchodník, desítky let podniká a investuje do nemovitostí. Není tedy možné, že by si neuvědomil, o čem jedná a jaký dokument podepisuje. Navíc šlo o dvoustránkové dokumenty nadepsané ‚kupní smlouva‘.“
Havlíček podle Chudoby neměl tušení, pod jakým tlakem Karel je a že pohledávka je v podstatě fiktivní. „To vše Havlíček zjistil až z vyšetřovacího spisu,“ dodal advokát s tím, že Karel potřeboval peníze velmi rychle. Prý šlo zkrátka o obchod – a to v mezích zákona. Policisté uvádějí, že částky v kupních smlouvách byly výrazně pod tržní cenou. Havlíček s Prchalem následně některé nemovitosti prodali až za trojnásobek uvedených částek, což dokládá katastr nemovitostí.
Podle Hladkého byla ale Havlíčkova role v celé kauze mnohem důležitější. Lépe řečeno naprosto zásadní. Podle jeho tvrzení totiž právě Havlíček vymýšlel, koho a jak obrat, připravoval materiály, které měly vypadat jako části policejního spisu a které pak posloužily k vydírání. Vyšetřovatelé poté začali advokáta stíhat, a to dokonce jako hlavu celé organizované skupiny. A spolu s ním i Prchala.
„Policejní orgán dospěl k závěru, že trestní stíhání je třeba zahájit i proti těmto dvěma osobám, jelikož výpověď obviněného Libora Hladkého vyhodnotil jako věrohodnou, s odkazem na výslechy dalších osob a další zjištění,“ konstatují policisté.
Hladký na policii v rámci svého přiznání vypovídal velmi obšírně. Nyní usiluje o status spolupracujícího obviněného. To vyžaduje, aby rozkryl trestnou činnost nejen svou, ale aby policistům pomohl usvědčit i další lidi, potažmo odkrýt další významné skutky.
Dosud třináctkrát trestaný vrah Hladký přitom jako klíčový spolupracující obviněný či svědek vystupoval už víckrát. Z toho minimálně jednou soud konstatoval, že při výpovědích proto, aby pomohl sám sobě, účelově lhal. A podle Havlíčka lže i nyní.
Z policejního spisu podle informací redakcí vyplývá, že o Havlíčkově roli v kauze nemluví vyjma Hladkého žádný z dalších členů skupiny – i ti se přitom povětšinou přiznali. I podnikatel Karel redakci řekl, že Havlíček s Hladkým o ničem podobném nemluvili.
Advokát, jenž tvrdí, že se s Hladkým seznámil až při obchodu s Karlem, ovšem nedokáže vysvětlit to, proč dva svědci tvrdí, že jim jeho služby Hladký doporučoval již o několik let dřív.
Sázka na spolupráci s policií už Hladkému v minulosti vyšla. V březnu 2017 dostal za brutální vydírání jen podmínku.
Pravomocný rozsudek soud vynesl právě v době, kdy Hladký a jeho spolupachatelé připravovali za pomocí násilí a výhrůžek o více než 10 milionů v nemovitostech pana Karla.
Hladký u soudu skončil, protože si ho najal jihlavský podnikatel na vyhrožování své bývalé účetní. Odsouzený vrah pak ženě například do poštovní schránky vhodil náboj v obálce, na pozemek před její dům hodili dvě nezapálené zápalné lahve. Na fasádu jejího domu pak spolu s komplicem vystřílel 120 paintballových nábojů, aby jí pak v SMS opakovaně hrozili, že příště už to budou ostré náboje a zemře ona i její dcera.
V roce 2017 Hladký posloužil jako svědek ještě v další kauze. Vypovídal proti muži, který stál před soudem za výhrůžky soudcům a státním zástupcům. Hladký vypověděl, že u něj sháněl granáty a objednával informace z katastru nemovitostí na konkrétní soudce. Soud později konstatoval, že vypovídal křivě.
Zda Hladký figuruje v dalších případech, není jasné. Když ale policisté při zásahu proti jihlavskému gangu provedli prohlídku v garáži, kterou si právě Hladký pronajímal, našli tam zbraně. Z jedné z nich podle expertizy vyšly projektily, které se zavrtaly do fasády domu jednoho z jihlavských podnikatelů.
Jeden z členů gangu navíc policii řekl, že mu Hladký koupil štípačky a domy k vyloupení tipoval, když rozvážel reklamní letáky na automyčku, kterou ovládá se svou přítelkyní.
Těžká cesta k přiznání
Právě Karel byl jedním z prvních, který už v roce 2019 policistům své zkušenosti se skupinou nahlásil. Svěřit se někomu ale pro něj bylo mimořádně obtížné – policie zprvu nepřipadala v úvahu. Byl totiž přesvědčený o tom, že právě elitní detektivové ho vydírají.
„Několik let jsem si myslel, že toho muže zabili a že já jsem mu neposkytl pomoc. Nejdříve jsem šel za známým právníkem mu to říct, ale bál jsem se, že ho taky zabijí. Nevěděl jsem, jestli s ním o tom můžu mluvit. To je mafie, ten někomu uřezal hlavu. Já jsem měl takovej strach…,“ vypráví po letech. A nepochybuje o tom, že gang má oběti, kteří nic nenahlásili dodnes. Za to, že skupině kriminálníků naletěl, se dodnes stydí.
V roce 2019, tedy po třech letech, ale nakonec na policii přišel. „Přiznal jsem se, že jsem neposkytl pomoc a byl jsem svědkem vraždy,“ vykládá dnes s tím, že počítal s vězením. Ale už to nemohl dále vydržet.
Krátce před ním, už v dubnu 2019, na policii dorazil i hasič Robert. Detektivové ale Hladkého obvinili a zadrželi až na konci roku 2021. V mezidobí, během kterého policisté od obou svědků o fingovaných vraždách a vydírání okolo Hladkého věděli, si ale své peklo prožívaly i další oběti.
Policisté přitom Roberta ani Karla nevyužili k žádné monitorované schůzce, která by mohla fungování skupiny lépe objasnit. Jak sama dozorující žalobkyně Eva Žďárská potvrdila v jednom z dokumentů, které má redakce k dispozici, „operativně pátrací prostředky byly ze strany policie nasazeny až v závěru páchání trestné činnosti. Na důkazní stránku věci nebudou mít zásadní vliv.“
Advokát Havlíček, který podle Hladkého a policistů zpracovával policejní dokumenty a vyděračská videa, navíc podle výpovědí upozorňoval na to, že mu policisté dosud neprohlédli mobil, počítač ani nevykonali domovní prohlídku – a že se odvolávají pouze na výpověď vraha Hladkého. Žalobkyně Žďárská se redakcím nevyjádřila s tím, že o kauze „nechce mluvit“.
Známý z vězení přišel o miliony
Jedním z mužů, po kterých šla skupina ještě po zmíněném oznámení na policii, byl pan Marek. Ten se s vrahy Chládkem a Hladkým seznámil ve věznici Plzeň-Bory. Věděli, že jeho rodina zdědila u Plzně velké pozemky v restitucích. A postupně ho připravili o 9,2 milionu korun.
Marek doplatil na to, že se na Hladkého v roce 2015 obrátil s prosbou o vymožení dluhu z vězení. Stejně jako jihlavskému obchodníkovi mu pak skupina nabídla investice do byznysu s cigaretami.
A scénář se s drobnými obměnami opakoval. Nejprve zásilku zadrželi fiktivní policisté a za kauci pro spolupachatele, který by se ve vězení mohl rozmluvit, po Markovi chtěli 400 tisíc. Se zfalšovanými dokumenty ke kauci přijel vyjednávat údajný advokát z Humpolce. „Ten nemá zuby a ten zas vypadá debilně, tak Libor Hladký vybral jednoho, který uměl alespoň mluvit, to byl nějaký zedník a ten dělal advokáta, oblékl se a vypadal jako advokát, takže košili, pěknou koženou tašku a tak dále,“ sepsali později policisté, jak Hladký popisoval „casting“ na muže, který advokáta sehraje.
Další najatý člen gangu pak sehrál roli komplice „propuštěného“ z neexistující vazby. Na schůzku v kavárně přišel se dvěma listy papíru. Na jednom bylo napsané, že udělal všechno sám a oni o ničem nevědí. Na druhém, že za to mohou jen Marek s Liborem Hladkým a on dělal jen řidiče. Za to, že policii předá to správné přiznání, chtěl 1,4 milionu korun. I tentokrát Marek ve snaze zachovat si svobodu polovinu zaplatil.
Pak do hry vstoupil čerstvě propuštěný vrah Chládek, který angažoval Marka jako řidiče při vymáhání pohledávek. A při jedné z nich pak znovu nafingovali vraždu. Včetně vynášení rozřezaného těla do kufru auta a zakopávání v lese. Co ovšem Marek nevěděl, bylo, že další spolupracovníci gangu vše zpovzdálí natáčeli.
Podle nynějšího tvrzení Hladkého pak advokát Havlíček záznam sestříhal a opatřil logem Národní protidrogové centrály. Jako fiktivní policisté pak záznam Markovi poslali na flashce. A v dopise požadovali 10 milionů. 4 miliony vybral jeho bratr, milion dal dohromady sám. Gangu pak peníze předal v igelitce. Další peníze si Marek napůjčoval od své přítelkyně, sestry i bratra. Zadlužil se i v bance.
Ani to ale ještě nebyl konec, gang si totiž jezdil obhlížet pozemky jeho rodiny. V červnu 2017 si skupina najala dalšího herce, kterého za ním poslali. Muž se vydával za bratra zavražděného jménem Polášek, kterému vrahy vypátral soukromý detektiv. Chtěl 13 milionů za mlčení.
Na další schůzku s Markem s sebou Polášek přivezl v autě špinavého a svázaného Chládka. Marek pak marně vysvětloval, že další peníze už opravdu nemá. Následoval ale jeho vlastní únos se svázáním a výboji paralyzérem. Po propuštění pak Marek podepsal gangu směnku na 8 milionů korun.
Oběti svého vyděrače znovu potkávají
Policistům z NCOZ, kteří skupinu nyní stíhají, vyděrači přiznali sedm podobných scénářů. Mezi oběťmi skupiny tak je i instalatér, kterého připravili o 150 tisíc. Nebo realitní agentka, kterou kontakt se skupinou přišel na 780 tisíc. Po finančním poradci se zase neúspěšně falešnými obchody s kokainem (ve skutečnosti nabalíčkovaným cukrem) pokoušeli dostat 3,2 milionu.
Kolik obětí ale muži skutečně mají, není jasné. Některé se z obavy, že půjdou za spolupachatelství domnělých vražd do vězení, nemusely přihlásit dodnes.
Zatímco Hladký skončil v září minulého roku ve vazbě, Chládek rok předtím zemřel. Policisté konstatovali, že přirozenou smrtí. Stíhají tak jen zbylých sedm lidí, kteří dle nich gang tvořili.
Nyní už bývalý majitel bytů a domů Karel žil až do loňského policejního zásahu v představě, že policie s nahlášenými trestnými činy mnoho nedělá. „Myslel jsem si, že je už nikdy nezavřou. To trvalo tak dva roky,“ vykládá. Mezitím sledoval, jak advokát Havlíček s Prchalem nemovitosti po příbuzných prodává dalším lidem. „O tom, že jsem byl na policii, jsem nemohl mluvit,“ objasňuje. Zda nemovitosti ještě někdy získá zpět, netuší.
Úleva, že muži, kteří mu vyhrožovali i likvidací, jsou ve vazbě, ale netrvala dlouho. Hladkého totiž soud v létě propustil a ten tak znovu ve svém voze jezdí kolem Karlova podniku. „Nemohl jsem tomu uvěřit,“ glosuje to vydíraný muž.
HN a Aktuálně.cz Hladkého zastihli tento měsíc doma. O svém gangu se ale bavit odmítl. Na otázku, jak se staví k traumatům lidí, které přesvědčil, že byli spolupachateli vraždy, neodpověděl. „Mějte se, nashle,“ řekl pouze a zavřel dveře svého domu.
Havlíček, kterého Hladký i policisté označují za hlavu gangu, vazbu opustil v srpnu. Má pozastavenou advokátní činnost a bojuje za svou nevinu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist