Na Západě obdivovaný reformátor, pro většinu Rusů nenáviděný slaboch, který dopustil rozpad Sovětského svazu. Michail Gorbačov se dožil úctyhodného věku 91 let. Tesknil po milované manželce Raise a podle jeho blízkých přemýšlel o svém odkazu. Nebylo to radostné uvažování. Chápal, že současná politika Vladimira Putina prakticky ničí vše, co Gorbačov považoval za svůj pozitivní odkaz. „Jeho hlavním cílem byla svoboda a chápal, co znamená válka na Ukrajině,“ řekl Gorbačovův blízký přítel, novinář Alexej Venediktov. Je příznačné, že v kondolenčním telegramu současný ruský prezident hovoří o Gorbačovovi jako o „politikovi, který chápal potřebu reforem a snažil se nabídnout řešení“. O svobodě zde není ani slovo.

Přitom si ani sám Michail Gorbačov nepředstavoval, že by se měl stát symbolem rozpadu Sovětského svazu. Ve filmu „Gorbačov. Ráj“ dokumentaristy Vitalije Manského z roku 2020 o sobě říká, že zůstává socialistou a jeho hrdinou je Vladimir Lenin. Ostatně, generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu by se jinak těžko mohl stát.

Michail Gorbačov se narodil 2. března 1931 ve vesnici Privolnoje v jihoruském Stavropolském kraji. Ostatně měkkého jihoruského přízvuku se nikdy nezbavil. Oba jeho dědové poznali na své kůži stalinské represe. Děd po otci Andrej, samostatný zemědělec, byl v roce 1934 za nesplnění plánu poslán do vyhnanství na Sibiř. Po dvou letech se ale mohl vrátit. Pochopil a rychle raději vstoupil do kolchozu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se