Na kontrolních stanovištích strávili experti na jadernou energetiku a bezpečnost několik hodin, nakonec do areálu největší evropské atomové elektrárny v Záporoží dorazili. Ukrajina obviňuje ruské jednotky, že ostřelují okolí a nedaleké město Enerhodar. Kreml zase tvrdí, že ukrajinské jednotky se pokusily ve čtvrtek ráno zaútočit na elektrárnu výsadkáři, kteří se přeplavili přes Kachovskou přehradu.

„V 6.20 se tři kilometry severovýchodně od jaderné elektrárny vylodily dvě diverzní skupiny o celkovém počtu šedesáti vojáků, kteří připluli na sedmi člunech. Bojovníci Rosgvardie diverzanty zablokovali, zapojily se i bojové vrtulníky. Bylo zlikvidováno 40 z 60 ukrajinských vojáků,“ prohlásil představitel ruské okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že další ukrajinský výsadek jeho síly potopily na dvou lodích, když se pokoušely přeplout přehradu u města Nikopol.

Představitelé Ukrajiny tyto zprávy nekomentovali. Naopak zveřejnili záběry, na nichž ruské vrtulníky ostřelují obytné domy na okraji Enerhodaru. Ukrajinská společnost Enerhoatom, která záporožskou elektrárnu provozuje, pak prohlásila, že v noci na čtvrtek ruské jednotky ostřelovaly její zařízení z minometů, a proto se vypnul jeden ze dvou pracujících energetických bloků.

Čtrnáctičlenný inspekční tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) pod vedením jejího šéfa Rafaela Grossiho cestoval na místo za zhoršené bezpečnostní situace z Kyjeva. Ráno na poslední etapu vyrazil z Ukrajinou kontrolovaného Záporoží. Nejméně tříhodinové zpoždění nabral čekáním na kontrolním stanovišti Novooleksandrivka, které se nachází asi 20 kilometrů před linií dotyku. Grossi řekl stanici BBC, že chápe, že cesta je spojena s významnými riziky. „Ale máme velmi důležitý úkol, který musíme splnit,“ doplnil.

Inspektoři by měli zhodnotit všechna poškození, která elektrárna při bojích utrpěla, a budou hovořit s ukrajinskými pracovníky. Není jasné, jak dlouho budou moci setrvat. Grossi již dříve řekl, že by chtěl na místě zůstat několik dnů, ale představitelé okupačních úřadů tvrdí, že bude stačit jeden nebo dva dny.

Po prvním dnu prohlídek Grossi prohlásil, že byla několikrát narušena fyzická integrita jaderné elektrárny. "Mám a budu mít o elektrárnu obavy, dokud nebude situace stabilnější a předvídatelnější. Je zřejmé, že elektrárna a její fyzická integrita byla několikrát narušena, náhodou (i) úmyslně," řekl Grossi podle CNN novinářům po návštěvě zařízení. "Ať už stojíte kdekoliv, ať už si o této válce myslíte cokoliv. Je to něco, co se nesmí dít, a proto se snažíme zavést určité mechanismy a (naši) přítomnost," dodal.

Sám šéf MAAE spolu s některými členy delegace vpodvečer z největší atomové elektrárny v Evropě odjel zpět na území pod kontrolou Kyjeva. Několik jaderných inspektorů MAAE podle dostupných informací zůstalo na místě. Grossi chce zároveň ustavit v elektrárně stálou přítomnost zástupců agentury. Dnes jsme toho prohlédli poměrně hodně, zahájili jsme první hodnocení, budeme pokračovat v analýze, ale měli byste vědět, že experti MAAE zůstávají v elektrárně," citovala ruská agentura TASS Grossiho. 

Zatímco je pozornost upřena na Záporožskou jadernou elektrárnu, pokračuje i ukrajinská protiofenziva u Chersonu asi 300 kilometrů jižněji od místa, kde pracují inspektoři IAEA. Zprávy jsou velmi útržkovité, urputně se bojuje o každou vesnici. Ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje raketami mosty přes Dněpr, aby odřízlo ruské jednotky na pravém břehu řeky od zásobování. Jak informovala televizní stanice CNN, s přípravou ukrajinského útoku pomáhali i Američané. Především během štábních her v Kyjevě, kde se modelovaly různé situace, aby ukázaly, jaké zdroje v takových případech budou Ukrajinci potřebovat.

Podle zpráv získaných CNN Američané přesvědčovali Ukrajince, aby ofenzivu soustředili na relativně nevelké území Chersonské oblasti, aby se tak vyvarovali přetížení logistiky a nesnižovali koncentraci svých nejlepších jednotek na místě útoku. Mluvčí Pentagonu generál Pat Ryder televizi řekl: „Spojené státy vedou rutinní dialog na vojenská témata s Ukrajinou. Nemůžeme komentovat detaily. V zásadě především poskytujeme Ukrajincům informace, které jim pomáhají lépe chápat hrozby a bránit se ruské agresi. Ale konečné rozhodnutí dělají oni sami.“