Ruský prezident Vladimir Putin s moskevským starostou Sergejem Sobjaninem o víkendu slavili 875 let od založení ruského hlavního města. Spustili největší ruské kolo v Evropě „Srdce Moskvy“, které je o pět metrů vyšší než anglické London Eye, a oslavy završil obří ohňostroj.  Zatímco nad Kremlem praskaly pestrobarevné rachejtle, o nějakých 800 kilometrů jižněji také zněly výbuchy. Ale ruští vojáci z nich neměli vůbec žádnou radost.

Ve stejný okamžik, kdy Moskvané slavili, ruské jednotky ve spěchu opouštěly okupovaná města Izjum a Kupjansk. Během tří dnů ukrajinské ozbrojené síly osvobodily na tři tisíce čtverečních kilometrů území, které bylo od jara pod kontrolou nepřátelské armády.

Přitom pro diváky ruské státní televize se od počátku války na konci února odehrává vše nadmíru výtečně. Šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simoňjanová například těsně před jejím začátkem hovořila o tom, že výsledek je naprosto jasný. „Chápali jsme, že v horké válce Ukrajinu porazíme za dva dny. Proboha, nějaká Ukrajina. Prostě zlikvidujeme ta opěrná postavení a bude to,“ připomíná škodolibě její slova ukrajinský bloger Denys Kazanskyj.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.