Česká ekonomika prochází útlumem kvůli nárůstu úrokových sazeb a skokovému zdražení energií. Lidé šetří prakticky na všem. A dokazují to i oficiální statistiky: například maloobchodní tržby se v červenci meziročně propadly o 7,2 procenta, klesá také průmyslová výroba a ochladla i poptávka po hypotékách. Na horší časy se připravují i spotřebitelé a firmy v celé Evropě.

Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky, třetího největšího bankovního domu v zemi, i přesto zůstává optimistou. Když bude Česko chytře využívat peníze z evropských fondů na vývoje technologií, má podle Juchelky „šanci odejít z kategorie zemí, které soutěží v oblasti levné pracovní síly, a připojit se k ekonomikám, které se prezentují vyšší přidanou hodnotou“.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.