Bývaly doby, kdy se politici hádali o to, zda může, nebo nemůže být schodek rozpočtu proti návrhu vyšší o jednu či dvě miliardy korun. Pamětníci pak pamatují na tzv. porcování medvěda, kdy se prostřednictvím pozměňovacího návrhu rozdělovalo pár miliard na veřejně prospěšné projekty, které nakonec nejvíc prospěly politické kariéře poslanců či peněženkám jejich přátel.

Aktuální projednávání rozpočtových změn na letošní rok se tak nízkými ciframi vůbec nezabývá. Miliardy korun tady létají rovnou po desítkách. Jen namísto lokálních projektů se tu hraje s hrozbou energetické krize. K výsledku, kdy se z původně „racionálních“ 270 miliard může letošní schodek vyšplhat na 375 miliard korun, se chce skoro podotknout, že toto tempo zadlužování by Česku mohla závidět i Venezuela. Jak ta pravá, tak i personifikovaná v podobě přezdívky exministryně sociálna za ČSSD Jany Maláčové.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.