Na Pražském hradě se ve čtvrtek ke svému prvnímu jednání sejdou nejvyšší představitelé evropských států, aby jednali o míru a bezpečnosti, ale také o palčivých otázkách, jako je energetika. Na setkání Evropského politického společenství má být zastoupeno celkem 44 zemí, včetně Turecka. To má zastupovat prezident Recep Tayyip Erdogan. Tedy státník, který odmítl respektovat západní sankce vůči Rusku a naopak s ním utužuje hospodářské vazby. Politicky se ale staví spíše na stranu napadené Ukrajiny, které dokonce dodal bojové drony. A dvojaká Erdoganova politika vzbuzuje na Západě přinejmenším rozpaky.

Válka na Ukrajině, znamenající tragédii pro miliony lidí, se pro Turecko stala lákavou příležitostí k výhodnému obchodování s ruským agresorem. Tureckým firmám, jejichž export podporuje slabá lira, se to zamlouvá – byznys je byznys. „To, co nemůže Rusko nyní dovážet z Německa, Itálie nebo Francie, nakupuje u nás,“ prohlásil nedávno Cetin Tecdelioglu z istanbulského Svazu vývozců kovů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.