Manželství pětačtyřicetiletého Petra nefungovalo roky. Když jednoho dne jeho žena přišla s tím, že se chce rozvést, ani ho to nepřekvapilo. V klidu se dohodli na tom, jak se budou starat o dospívající děti, rozdělili si majetek a podali žádost o rozvod. O dětech opatrovnický soud rozhodl o čtyři měsíce později, na konec manželství čekali ještě dalšího půl roku. Odborníci tuto praxi chtějí změnit. Loni se totiž rozvedlo v Česku přes dvacet jedna tisíc párů, a i když se tři čtvrtiny z nich dohodnou, musí nejen k opatrovnickému řízení, ale také k rozvodovému. To neúměrně zatěžuje soudy a na rozhodnutí páry čekají i rok.

Podle návrhu z dílny ODS by nesporné rozvody mohl nově provádět opatrovnický soud, který by zároveň překontroloval dohodu o dětech. Za dohodnutý rozvod by také páry mohly platit poloviční poplatek – místo dvou tisíc jen tisícovku. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.