Když íránský hudebník Šervín Hadžipúr vydal píseň Baraye, v níž zpívá o touze mladých Íránců po „svobodě“ a „normálním životě“, netušil, jaký ohlas tím vyvolá. Stala se hymnou demonstrantů. Zpívají ji mladé dívky, které se už nechtějí zahalovat do hidžábu. Pouští ji organizátoři protestů na podporu íránských žen v Evropě či USA, popisuje britský deník Financial Times.

Pětadvacetiletý zpěvák v ní shrnuje nejpalčivější potíže mladé generace, jako je znečištění životního prostředí, nedostatek příležitostí nebo pokulhávající ekonomika. „Za ženy, život a svobodu“ jsou slova z této písně, jež nyní lidé provolávají na demonstracích.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.