Máme problémy, naše jaderné reaktory dostávají zákazníci hodně po termínu a často se pěkně prodraží, „ale aspoň je dodáváme“. Argumentace Jeana-Bernarda Lévyho, šéfa francouzského energetického kolosu EdF, v rozhovoru pro Hospodářské noviny ukazuje, v jak hluboké krizi je západní jaderná energetika. Tedy ta konvenční, stavící na kusové výrobě velkých jaderných reaktorů dodávajících do sítě 1000 MW elektřiny a víc.

Lévy o své firmě sužované kromě problémů při stavbě nových reaktorů nečekanými odstávkami řady starých i povinnostmi, které na firmu klade její vlastník, jímž je francouzský stát, vlastně říká, že je oním příslovečným jednookým mezi slepými. S tím by ale zbylí konkurenti v boji o dukovanskou zakázku, tedy americko-kanadský Westinghouse a jihokorejský KHNP, jistě nesouhlasili. 

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.