Do druhé poloviny září nastoupilo na české základní školy přes 52 tisíc ukrajinských žáků, pro další část dětských uprchlíků je ale vzdělání stále nedostupné. Problémem je nejčastěji nedostatek místa v českých školách. Týká se to zejména Prahy a dalších velkých měst.

Řešení se snaží najít sami Ukrajinci – celkem osm tříd už od září založila pro své krajany v české metropoli Oksana Breslavská se spolkem Dětem Ukrajiny. Ve školách využívá neobsazených učeben mimo běžné vyučování, tedy hlavně v odpoledních hodinách. Hodiny pak pro děti běží podle ukrajinských osnov a bez české akreditace, takže vzdělání úřady nemohou uznat. 

„Ozývají se nám stovky Ukrajinců, že by potřebovali dát děti do škol, nejčastěji je to z Prahy,“ řekla HN Breslavská. V Česku žije téměř 25 let a podniká tu s manželem například ve stavebnictví. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.