Do Česka letos přišlo přes dvacet tisíc mladých Ukrajinců, kteří mají ukončené základní vzdělání a mohli pokračovat na střední škole. Jenže kvůli přijímačkám z českého jazyka si přihlášku ke studiu ukončenému maturitou podalo jen třináct set dětí, další šli na učňovské obory, jiní nastoupili rovnou do vyšších ročníků. O zhruba pěti tisících mladých Ukrajinců nemá Česko povědomí, jejích přístup k výuce jazyka je těžší a vzdaluje se tak možnost jejich začlenění do společnosti. Stát proto nyní zvažuje, že by jim zjednodušil nebo úplně odpustil zkoušku z češtiny. Ve hře je také další finanční zvýhodnění škol, do kterých chodí více ukrajinských uprchlíků.

Celkově do českých škol nastoupilo v září přes šedesát tisíc ukrajinských studentů, což je zhruba o polovinu méně, než se původně očekávalo. Část studentů se totiž vrátila na Ukrajinu, část studuje na své tamní škole online. Přesné údaje ministerstvo nemá, odborníci ale varují, že pokud se nepodaří začlenit uprchlíky nyní, později to bude téměř nemožné.  Alfou a omegou integrace je přitom znalost jazyka, který se děti učí hlavně ve školách. Jenže tam se zase nedostanou právě proto, že jazyk neumí.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.