Kriminalisté při úterní razii v Brně zadrželi celkem deset lidí. Podle zjištění HN a Aktuálně.cz je mezi zadrženými i jednatel městské firmy Pískovna Černovice a lidovecký místostarosta městské části Brno-Černovice Jiří Hasoň. Detektivové jsou také na radnici městské části Brno-sever. Zásah podle žalobců souvisí s privatizací městských domů a také s dotačními podvody, které se podle policie odehrávají na území města Brna.

„Ano, mohu potvrdit, že na bytovém odboru probíhá policejní zásah. Týká se bytových domů, které byly městskou částí již schváleny k privatizaci,“ řekla HN radní Brna-sever Nikola Staňková. 

Hasoň, před jehož bytem stojí policejní vozy, telefon redakci nezvedal. 

NCOZ před Hasoňovým domem
NCOZ před Hasoňovým domem
Foto: HN

Podle informací ČTK policisté zasahovali i na bytovém odboru brněnského magistrátu a jsou také v kanceláři u primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL), který je kandidátem lidovců na ministra životního prostředí. Policie ho požádala o přístup do kanceláře a podání vysvětlení. Hladík to uvedl v prohlášení poskytnutém ČTK. O záležitosti informoval i vedení lidovců. Později uvedl, že nebyl z ničeho obviněn.

„Dnes jsem byl kontaktován policií a byl jsem požádán o přístup do mé kanceláře, což považuji v kontextu vyšetřování za samozřejmost. Zároveň mě policie požádala, abych přišel podat vysvětlení, k čemuž jsem samozřejmě připraven. Z ničeho nejsem obviněn,“ uvedl v prohlášení Hladík.

Předseda lidovců Marian Jurečka ČTK sdělil, že na vyhodnocení informací o zásahu potřebuje jeho strana více času. O případném dalším postupu ohledně nominace bude ve čtvrtek jednat na svém pravidelném zasedání širší vedení KDU-ČSL. Ve čtvrtek odpoledne se měl Hladík sejít s prezidentem Milošem Zemanem, aby s ním probral možné budoucí působení na ministerstvu životního prostředí, Jurečka však později požádal kancelář Hradu o zrušení této schůzky.

Hladík podle Jurečky nastuduje písemné podklady, které obdržel od policie. Poté co stranické kolegy s podrobnostmi zásahu seznámí, lidovci rozhodnou, jak budou dál postupovat s jeho nominací. O výsledku bude Jurečka informovat premiéra Petra Fialu (ODS). Předseda vlády si chce nechat několik dní na komentář k této situaci, aby mohl zanalyzovat informace. Počká navíc na výsledek jednání KDU-ČSL. 

Policisté u jednatele Hasoně

Policisté u jednatele Hasoně
Foto: HN

Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Petra Lastovecká v tiskové zprávě uvedla, že kvůli existenci vazebních důvodů je zadrženo deset lidí. Policie prověřuje aktivity spojené s jednou z městských firem, dále privatizaci městských domů a dotační podvody páchané na území města Brna.

Trestní řízení je podle VSZ vedeno pro podezření z účasti na organizované zločinecké skupině, dále se týká legalizace výnosů z trestné činnosti spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny ve formě spolupachatelství. „V tento okamžik lze s ohledem na zákonné omezení poskytování informací v přípravném řízení jen stručně konstatovat, že policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů,“ uvedlo VSZ, které si vyhradilo podávání informací veřejnosti. Další informace podá dozorová státní zástupkyně, jakmile to umožní průběh trestního řízení.

Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiéru Petru Fialovi (ODS) rezignaci. Odůvodnila ji zdravotními důvody.

Bytovou politiku má nyní na starosti primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD), který ČTK řekl, že nemá k razii žádné informace a je nyní na jednání o koalici u brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS).

Brno má několik městských firem, mezi které patří například odpadová společnost Sako Brno, Dopravní podnik města Brna, Teplárny Brno, Veletrhy Brno nebo Starez Sport, která se stará o sportoviště. Firmy ale mají i městské části, například v Černovicích jde o pískovnu.

Policisté nedávno v Brně zasahovali kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

S přispěním ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist