Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na vládní funkci. Jako jejího nástupce nominovalo širší vedení strany místopředsedu Petra Hladíka, o jehož kandidatuře se mluvilo už loni. Tehdy nabídku stát se ministrem odmítl. Nyní v komunálních volbách kandidoval jako lídr koalice KDU-ČSL a STAN na post primátora Brna. Pro to, aby se jím stal, ale nezískal dostatek hlasů. V současné době je v Brně na pozici náměstka primátorky. Post ministra přesto přijal.

„Uvědomuji si naléhavost celé situace. Teď, když celá Evropa prochází transformací energetiky a Česká republika předsedá Radě Evropské unie, je důležité, aby odchod paní ministryně neohrozil fungování ministerstva. S velkou pokorou a respektem proto tuto žádost přijímám,“ napsal na svém twitterovém účtu.

O změně ve vedení ministerstva životního prostředí informoval po jednání lidovců předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka. O nominaci už hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS). V úterý chce Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana, přeje si, aby se s nominantem setkal. Uvedl, že by bylo možné výměnu zvládnout v příštím týdnu.

Fiala na Twitteru napsal, že mu je odchodu Hubáčkové velice líto. „Její rozhodnutí ale plně chápu a přeji jí brzké uzdravení,“ napsal. Připomněl, že Hladík se věnuje životnímu prostředí dlouhodobě, jeho práci zná i z jeho působení v Brně. Hladíkovu nominaci ze strany KDU-ČSL respektuje a podle toho bude dál postupovat.

Hubáčková na tiskové konferenci uvedla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví EU. Poděkovala, že mohla KDU-ČSL ve vládě stejně jako v Senátu reprezentovat. Prezident zmínil Hubáčkovou nedávno mezi šesti ministry, které by na Fialově místě vyměnil.

Hladík měl možnost stát se ministrem životního prostředí před rokem při sestavování kabinetu po sněmovních volbách, ale rozhodl se zůstat v Brně, kde zastával post primátorčina náměstka a kde má rodinu. Dnes uvedl, že ho nyní o nasazení požádala Hubáčková. „Téma životního prostředí je jedním z pilířů křesťansko-demokratické politiky na celém světě a já osobně se několik posledních let životnímu prostředí věnuji opravdu intenzivně,“ řekl.

Na svém twitterovém účtu dále napsal, že před sebou vidí tři důležité výzvy. „Je potřeba přiblížit obnovitelné zdroje a možnosti úspor co nejvíce lidem. Stejně jako na tom pracujeme v Brně, motivovat obce k energetické soběstačnosti, spolupracovat s občany a firmami. A ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu uzákonit komunitní energetiku,“ uvedl Hladík.

Dosavadní působení Anny Hubáčkové na ministerstvu životního prostředí je vnímáno rozpačitě. Řada lidí z oblasti životního prostředí jí má za zlé dohodu s Polskem o rozšíření hnědouhelného dolu Turów, který vede k úbytku podzemní vody v českém pohraničí. Před pár dny také odvolala ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení během letošního požáru parku. Hned z počátku jejího ministrování byla Hubáčkové vyčítána také její slabá angličtina.

Na ministerstvu však kolem sebe dokázala vytvořit silný tým, který doposud zvládal obstarat všechny povinnosti v rámci českého předsednictví v Radě EU. Například na post náměstka pro řízení sekce ochrany klimatu získala bývalého ministra životního prostředí Jana Dusíka, který už si předsednictvím Radě EU jednou prošel. A mezi poradci má další bývalé ministry životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) a Ladislava Mika (LES). Ten společně s Dusíkem během předsednictví zastupuje Česko na mezinárodních jednáních o životním prostředí.