Detektivové v Brně spustili razii související s vyšetřováním možných manipulací s městskými byty. HN a Aktuálně.cz podezřelé obchody rozkrývají tři roky. Policisté nyní zadrželi osm lidí. Zasahují i u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Policie dlouhodobě podezřívá i samotného Blažka, který tlačil na dozorující žalobce případu.
Zásah, který začal v úterý brzo ráno na několika místech Brna, potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dlouhodobě dozoruje. „V tento okamžik lze jen obecněji konstatovat, že předmětná trestná činnost měla být páchána v souvislosti s přidělováním městských bytů a nebytových prostor v Brně,“ uvedli olomoučtí žalobci. NCOZ provádí domovní prohlídky na několika místech.
„Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob,“ dodali žalobci. Další informace chtějí poskytnout až později.
Reportéři už tři roky rozkrývají podezřelé obchody s městským majetkem v Brně. Proti občanským demokratům vypovídá jejich někdejší blízký spolupracovník a přítel Pavel Hubálek. Politici včetně Blažka ho doteď označovali za lháře a podvodníka. Nyní se ale ukazuje, že Národní centrála proti organizovanému zločinu shromáždila další výpovědi a důkazy, které jeho verzi podporují.
Dle zjištění HN a Aktuálně.cz je nynější zásah další aktivitou policie v kauze, kterou svou výpovědí Hubálek odstartoval. Doteď byl jediný stíhaný. Nynější razii předcházely v minulých dvou letech zásahy přímo na radnici Brno-střed. Při nich si policie odnesla dokumenty související s nemovitostmi, které patří vlivným členům jihomoravské ODS. Tu vede ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Teprve nyní ale policie zadržela konkrétní lidi.
Policisté zasahují i u Blažkova známého
Mezi nimi je podle zjištění redakcí Otakar Bradáč – vlivný člen brněnské ODS, známý ministra spravedlnosti Pavla Blažka a jeho někdejší obchodní partner. V zářijových komunálních volbách Bradáč úspěšně obhájil post zastupitele největší a nejbohatší městské části Brno-střed. V končícím volebním období vedl na stejné radnici bytovou a dislokační komisi, které rozhodují o tom, komu město přidělí byty.
Reportéři byli v úterý brzo ráno svědky toho, jak policisté z Bradáčova bytu v centru Brna vynášejí věci do přistavených automobilů. Bradáč zvedl telefon, ale vzápětí ho na důraznou žádost hlasů v pozadí zase položil.
Podle Hubálka i podezření policie politici a jejich spolupracovníci vytvořili systém, který zájemcům výměnou za úplatky zajišťoval pronájem městských bytů v rozporu s pořadníky. Mnohé nemovitosti pak politici posílali do privatizace, kde si je nájemníci přednostně mohli koupit za zlomek tržní ceny. K lukrativním bytům se takto dostali i blízcí příbuzní samotných občanských demokratů, což reportéři v minulých letech rozkryli.
„Hlavní skupinu tvoří Pavel Blažek, Robert Kerndl (dosavadní náměstek brněnské primátorky – pozn. red.) a Ota Bradáč. Tito se seznámili při studiích na VŠ, Kerndl a Bradáč si zde dodělávali doktorské studium a Pavel Blažek zde učil,“ popsal ve své výpovědi detektivům Hubálek. Jeho informaci o způsobu seznámení dotazovaní reportérům už v roce 2020 potvrdili.
Vrcholní představitelé ODS Hubálka ale jinak dlouhodobě označují za lháře a jakékoliv manipulace s městským majetkem popírají. „Opakujeme, že při výsleších může Pavel Hubálek, jako obviněný, v zájmu své obhajoby beztrestně lhát a jenom soud v jeho trestní věci se znalostí celého případu může objektivně posoudit věrohodnost Pavla Hubálka a vyhodnotit pravdivost jeho tvrzení, nikoliv novináři,“ uvedli v minulosti Blažek s Kerndlem.
Případ dozorují olomoučtí žalobci, do kterých ministr spravedlnosti tvrdě šije
Blažek také tvrdě kritizoval dosavadního olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, jehož lidé prověřování dozorují. Vyčítal mu mimo jiné zásah na Úřadu vlády, který vedl k pádu kabinetu Petra Nečase v roce 2013. Nynější razii už ale úřad provádí pod vedením Ištvanova nástupce Radima Daňhela, kterého sám Blažek jmenoval.
Reportéři ovšem popsali, že Blažek na Daňhela tlačil, aby provedl na zastupitelství změny. Na základě údajné analýzy, že olomoučtí žalobci pracují špatně. Ta cílila zejména na odbor, který dozoruje vyšetřování kauzy občanských demokratů.
Analýzu ale ministerstvo doteď redakcím neposkytlo. Dle expertů tím opakovaně spravedlnost porušila zákon. Ministerstvo nejprve tvrdilo, že analýzu ministr pouze slyšel ústně na poradě. Pak uvedlo, že se žádná porada nekonala. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ministerstvem publikovaná čísla označil za zavádějící a kusá. Dle něj olomoučtí žalobci špatně nepracují.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist