Teplárny Brno ročně potřebují k vytápění moravské metropole 150 milionů kubíků zemního plynu. Jsou tak mezi teplárnami v Česku největším odběratelem. Závislost městské firmy na plynu, která je nyní 80procentní, v budoucnu hodně sníží stavba horkovodu z Dukovan, která vyjde asi na 14 miliard korun.

„Podle nynějších propočtů bychom se s cenou tepla z horkovodu dostali pod 1000 korun za gigajoule,“ řekl HN v rozhovoru Petr Fajmon, generální ředitel Tepláren Brno. Od listopadu přitom městský podnik kvůli vysokým cenám plynu zdražuje teplo na 1672 korun za gigajoule. Průměrná domácnost spotřebuje kolem 20 gigajoulů ročně.

HN: Topná sezona začala. Šetří Brňané teplem?

S vytápěním jsme začali 19. září. Po zhruba měsíci vidíme úsporu asi 10 až 15 procent. Lidé opravdu šetří.

HN: Jakou mají Teplárny Brno spotřebu plynu ročně?

Celková spotřeba je na úrovni 150 milionů kubíků ročně, v přepočtu jde o 1 500 000 megawatthodin.

Nejvíce plynu spálíme v lednu, když je teplota kolem nuly – tak milion kubíků denně. Každý stupeň dolů na teploměru znamená zhruba pět procent spotřeby navíc.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.