Diplomacie je součástí bezpečnostního aparátu českého státu, říká ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Doufá, že se mu s tímto argumentem podaří získat další peníze pro svůj resort v době, kdy se jinde spíš škrtá. Rozhovor pro HN se odehrál v letadle cestou z Kataru, kde Lipavský oficiálně otevřel novou českou ambasádu. Popisuje v něm českou zahraniční politiku v největší bezpečnostní krizi v Evropě za dlouhá desetiletí, vztahy s Ruskem, umění zacházet se spojenci, jako je Maďarsko, a odpovídá, zda si dát pozor na Německo. Z pozice liberála se Lipavský vymezuje ke snaze premiéra Petra Fialy vytvořit spojenectví s konzervativními vládami Itálie a Polska.
HN: V Rijádu jste jednal o energetice i o obecné spolupráci. Jaké místo v české zahraniční politice mají země jako Katar, které mají energetické suroviny, právě v době, kdy Evropa shání, odkud co dovézt?
Vracíme se ze země, kde se přikládá velký důraz klasické diplomacii a která zároveň hraje významnou roli v dodávkách energetických surovin. Katar před mnoha desítkami let vsadil na technologii zkapalněného plynu a dnes je v tom lídrem. Mít vztahy s Katarem znamená, že si tam uvědomují, jaké jsou potřeby a zájmy České republiky. Je to i možnost tyto věci vysvětlovat a ukazovat Kataru evropský pohled na svět. Svět s energetickými surovinami je globalizovaný. My a především Evropská unie nedojednáváme mezistátní obchodní dohody, ale vytváříme prostředí pro to, aby se mohly obchody s energetickými dodávkami realizovat. A tam je potřeba hodně věcí vysvětlovat.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.