Pokud chce vláda zkrotit současné rekordní tempo zadlužování státu, bude muset začít dělat nepopulární kroky. Je o tom přesvědčený tým odborníků z Národní ekonomické rady vlády (NERV), který radí premiérovi a jeho ministrům. Jeho členové nyní vypracovali dokument s celkem 28 opatřeními, která by v budoucnu pomohla dát rozpočet znovu do pořádku. Navrhují především zvýšení daní, prodloužení věku odchodu do penze nebo zavedení školného na univerzitách.

Jednotlivé návrhy mají do rozpočtu přinést další miliardy korun, případně snížit státní výdaje. Pro letošek počítá ministerstvo financí se schodkem kolem 375 miliard korun, což v součtu s předchozími dvěma lety znamená, že státní výdaje za poslední tři roky převýšily příjmy o 1,16 bilionu korun. Příští rok by měl navíc rozpočet skončit v minusu dalších 295 miliard.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.