Časy, kdy byly české veřejné rozpočty v Evropě téměř příkladné, netrvaly věru dlouho a jsou opět ty tam. Nyní jsme v situaci, kdy je jejich trajektorie jednoznačně neudržitelná. Ještě v roce 2019 byl schodek státního rozpočtu 28,5 miliardy korun, avšak následující čtyři roky jsou spíše jako noční můra ze Strakovy akademie: schodek 367 miliard v roce 2020, následovalo 420 miliard v roce 2021, tento rok to bude kolem 375 miliard a návrh na příští rok počítá se schodkem 295 miliard korun.
Tyto čtyři roky jsou také charakterizovány souslovím „neočekávaná krizová situace“. Tím totiž prakticky všichni, kteří rozpočet sestavují a schvalují, argumentují. Začalo to koronavirovou pandemií a opravdu, ale opravdu „nechytrým“ nápadem na výrazné snížení daní z příjmů fyzických osob. To bylo zkombinováno s dalšími záchrannými opatřeními a často jsme slýchali, že „si to přece můžeme dovolit, jelikož máme (rozuměj: měli jsme) jedny z nejzdravějších veřejných financí v Evropě“. A že jakmile pandemie přejde, vrátíme se do normálu. Nicméně pandemie a s ní spojená opatření trvaly déle, než jsme očekávali, a navíc tento rok přišla krize další – ruská válka na Ukrajině a mimo jiné i s ní spojená energetická krize. Další výdaje, další pomoc a další narativ o tom, že je to přece „neočekávané a jednorázové“.
Jistě, jedním z úkolů vlády je zmírňovat následky krizí. Neustálá pomoc ale bude mít za následek to, že si na ni leckdo navykne. Podobně jako na drogy nebo doping, a hrozí takzvaný efekt západky, kdy se některé výdaje již nikdy nevrátí na původní úroveň. Existence krize v sobě zároveň tak trochu předpokládá, že krizový stav jednou pomine. Jenže my poslední dobou jdeme z krize do krize a konsolidace veřejných financí se neustále odkládá. Navíc konsolidace stojí na předpokladu, že nenastane další výraznější krize v následujících třeba deseti letech. A pokud ano, tak opět budeme „jednorázově a neočekávaně“ zvyšovat výdaje.
Jediné, co vládě momentálně dost „pomáhá“, je inflace, která nejen zvyšuje nominální výběr daní a kvazidaní, ale také drží poměr veřejného dluhu vůči HDP stále relativně nízko, jelikož i HDP je v tomto případě nominální veličina, a tudíž i nyní výrazně roste. To je ovšem poněkud smutná útěcha.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist