Kdo chtěl vědět, zda náhodou vedení ČNB nemění názor na potřebu zvyšovat v Česku úroky, tomu stačilo sledovat, jaké rozhovory radních dostávaly na webu centrální banky přednost. A také to, jak upravenými titulky je tiskové oddělení ČNB vybavilo. Výsadní místo bylo dlouhé dny vyhrazeno rozhovoru s viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, jehož „poutací“ titulek (po rozkliknutí se změnil) říkal vše: „Sedm procent je dostatečně vysoko.“ Naopak, hned jak to šlo, zmizel z homepage www.cnb.cz o pár dní starší rozhovor „Inflace přetrvá, je potřeba dále zvyšovat úrokové sazby“, který stojí na odpovědích viceguvernéra ČNB Marka Mory. Tedy muže, který má v hierarchii národní banky formálně stejné postavení jako Zamrazilová.

Dopadlo to přesně podle těchto „komunikačních signálů“. Bankovní rada na čtvrtečním jednání s úroky nehnula. Většina shromážděná kolem guvernéra Aleše Michla jednala v duchu poselství „sedm procent je dostatečně vysoko“. Tak jako už potřetí od letní výměny v guvernérském křesle.

Překvapení se tedy nekonalo. Ovšem to neznamená, že rozhodnutí nestojí za pozornost. Naopak. Experti ČNB totiž radním na základě nejnovějších dat doporučovali zvýšit sazby, ti je ale neposlechli. Přednost dostala „stabilita“.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se