Byla to tehdy rutinní kontrola. Úředníci Královéhradeckého kraje v březnu 2020 zjišťovali, zda autobusoví dopravci, kteří provozují dálkové linky, nevozí cestující v rámci regionu. To mají zakázáno, protože kraj na svém území objednává takové služby u vybraných firem, které dotuje. Během kontroly v autobuse firmy Daily Bus Karla Mudrocha napočítali 15 cestujících.

Na ministerstvo dopravy, které proplácí zákonné slevy jízdného – tehdy pro studenty a důchodce činila 75 procent –, ovšem dorazila úplně jiná čísla. Daily Bus na uvedené lince z Prahy na Pomezní Boudy v Krkonoších v ten den vykázal 188 cestujících. U 182 z nich pak požádal o proplacení zákonné slevy, kterou spočetl na 16 tisíc korun. Vůz měl přitom kapacitu jen pro 55 pasažérů.

Ministerstvo mělo už několik měsíců podezření, že firma počty cestujících nadhodnocuje a že uvedený případ je jen jedním z mnoha. Proplácení faktur od Mudrochovy firmy proto pozastavilo. „Na spojích bylo vydáno příliš mnoho jízdenek a cestující se do nich nemohli vejít,“ popsal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.