Za posledních šest měsíců klesly nabídkové ceny českých bytů v některých krajských městech až o deset procent. Těžit z toho však mohou jen lidé, kteří mají na nákup nemovitosti vlastní zdroje. Pro ty spoléhající na hypotéku je pořízení vlastního bydlení naopak hůře dostupné než před rokem. Kvůli vysokým úrokovým sazbám i přísnějším pravidlům České národní banky (ČNB) dostane hypotéku podstatně méně lidí než dříve a i těm úspěšným půjčují banky nižší částky.

Nedostupnost vlastnického bydlení je hlubší problém, který se podle expertů svému řešení neblíží. „Střední třída dosáhne na hypotéky i v budoucnu. Je to jen otázka stabilizace úrokových sazeb a cen nemovitostí na rozumnější úrovni. Ale nedostatek nemovitostí k bydlení se nevyřeší za jednotky let. Bavíme se podle mě o dekádách. A vlastnické bydlení, jako ne zcela dostatková komodita, bude prostě patřit těm, kteří si budou moci dovolit uhradit odpovídající cenu,“ domnívá se David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance zaměřené na hypoteční poradenství.

Nynější stav od možnosti pořídit si vlastní bydlení odřízl více lidí než překotný růst cen nemovitostí v posledních letech. I proto stále více Čechů míří do nájmů nebo spolubydlení. Hypotéku nyní dostane jen ten, u něhož měsíční splátky úvěrů nepřesáhnou 45 procent čistých příjmů. Zároveň si nesmí půjčit na více než 80 procent hodnoty nemovitosti. Banky kvůli tomu poskytují zhruba o 80 procent méně hypoték než loni a zároveň lidem půjčují méně peněz. Ještě loni v říjnu činila podle dat České bankovní asociace (ČBA) průměrná výše hypotečního úvěru 3,35 milionu korun. O 12 měsíců později už spadla na 2,89 milionu korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • S průměrnou hypotékou je v Praze problém sehnat 30metrový byt. Drahé úvěry vydrží i v příštím roce. Nedostatek nabídek však nutí prodávající ke zlevňování. Ekonom radí žádat slevy až 20 procent.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.