Každý den se ve svém kyjevském bytě dívá na fotografii Mariupolu s typickou vodárenskou věží. Kousek od ní si koncem loňského roku pořídila byt. Z města však třicetiletá historička Olga Děmidková uprchla s tříletým synem po začátku války. Nejdříve do Česka, po třech měsících se vrátila do vlasti, do Kyjeva. V posledních týdnech pečlivě sleduje postup ukrajinské armády a doufá, že osvobozeno bude i její rodné město. Poté, co ruská armáda opustila Cherson, její naděje zesílily.

„Vím, že město, které jsem milovala, už neexistuje, ruské bomby ho zničily. Pokud ho ale znovu osvobodíme, chtěla bych pomáhat ho znovu obnovit,“ vysvětluje drobná mladá žena. Zprávy, které zatím z Mariupolu přicházejí, ji netěší. Ve městě, v němž v době míru žilo přes 400 tisíc lidí, jich nyní přežívá 50 až 60 tisíc. Převážně jde o obyvatele v důchodovém věku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.