Stovky, možná tisíce Číňanů v řadě měst se o víkendu bouřily v ulicích. A co víc, zprávy a záběry z těchto protestů se dostaly do celého světa. Odstartoval je požár a tragická smrt lidí v ujgurském Urumči, kde nejspíš uhořeli lidé kvůli přísným proticovidovým předpisům, kterými se čínská vláda snaží zamezit šíření nemoci.

Čínská komunistická diktatura, která světovou pandemii způsobila a na počátku se tvářila, že ji přísnými lockdowny zvládá ze všech nejlíp, narazila na limity trpělivosti svých obyvatel. Politika nulové tolerance covidu, která možná měla opodstatnění na počátku pandemie, když vlády netušily, s čím bojují, je nyní v době fungujících vakcín už přinejmenším problematická. Čínské vedení má strach, že otevření společnosti by přehltilo zdravotnický systém. A samotní Číňané tento strach sdílejí také, i proto vykupují například ventilátory a zásoby kyslíku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.