Kritická infrastruktura včetně bezpečnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny může být mnoha způsoby ohrožena. Posílili jste vzhledem k aktuální situaci zabezpečení přenosové soustavy?
Ochrana přenosové soustavy je naprostou prioritou, na její bezpečný a spolehlivý provoz jsou totiž navázány snad všechny oblasti života v našem státě. Společnost ČEPS, výhradní provozovatel přenosové soustavy ČR, se jí dlouhodobě věnuje na několika úrovních. Počínaje rozvojem a modernizací soustavy až k fyzické a kybernetické bezpečnosti. Na zvládání možných krizových situací se pravidelně připravujeme v rámci součinnostních cvičení, která pořádáme ve spolupráci s Armádou ČR, složkami integrovaného záchranného systému, provozovateli distribučních soustav a dalšími subjekty. Úroveň bezpečnostních hrozeb přitom nepřetržitě monitorujeme a vyhodnocujeme, rovněž máme nastaven systém rychlé reakce pro případ, že by se bezpečnostní situace zhoršila.
Jak se bezpečnost a spolehlivost soustavy v posledních letech zlepšuje?
Naše společnost přenosovou soustavu průběžně rozvíjí a modernizuje, aby tak bezpečnost a spolehlivost jejího provozu posilovala. Ročně do rozvoje soustavy investujeme přibližně pět miliard korun a můžeme být hrdí na to, že tuzemská soustava patří k nejrobustnějším a nejspolehlivějším v Evropě. Z nejvýznamnějších investičních akcí, které probíhají v letošním roce, lze zmínit například zdvojení vedení 400 kV V450/428 mezi rozvodnami Výškov v Ústeckém kraji a Babylon v Libereckém kraji či rekonstrukci transformovny Kočín v Jihočeském kraji. Je to důležité i z mezinárodního hlediska, protože naše soustava je součástí propojené evropské sítě a některé její prvky patří do evropské kritické infrastruktury.
Ročně do rozvoje soustavy investujeme přibližně pět miliard korun. Patří k nejrobustnějším v Evropě.
Pokud by došlo k poškození některého prvku přenosové sítě, jak rychle to ČEPS zjistí a začne řešit?
Dispečeři ČEPS soustavu neustále dálkově monitorují a o výpadku jejího konkrétního prvku z provozu se dozvědí okamžitě. Následně jsou na místo vysláni zaměstnanci údržby, aby zjistili podrobnější informace a rozsah poškození. V případě, že se zjistí poškození zaviněné působením nějakého mimořádného meteorologického jevu, ČEPS ihned začne řešit zprovoznění narušené sítě, respektive opravu daného prvku.
Stáhněte si přílohu v PDF
Hovoříme zejména o fyzické bezpečnosti, nicméně aktuálně diskutovaným tématem je také kybernetická bezpečnost.
V této oblasti úzce spolupracujeme s Národním kybernetickým úřadem (NÚKIB). Součástí této spolupráce je i společné procvičování reakcí na krizovou situaci způsobenou případným kybernetickým útokem nejrůznějšího druhu. V této souvislosti musím zdůraznit především téma digitalizace, která je pro budoucnost energetiky nezbytným procesem, dá se říci, že je to přímo klíčová záležitost. ČEPS v posledních letech významně digitalizuje všechny své činnosti. Všechny naše rozvodny jsme již v minulosti převedli na dálkové ovládání, průběžně aktualizujeme a vylepšujeme řídicí či informační systémy a testujeme nové technologie v rámci inovačních projektů.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Energie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist