Evropským parlamentem hýbe už týden největší korupční skandál této instituce za řadu let a otřesy nyní dosáhly až k českému europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL). Kolegové z konkurenční politické skupiny ho nařkli z netransparentního chování.

V centru korupčního skandálu je podezření, že jiný stát Perského zálivu, Katar, uplácel několik poslanců a jejich spolupracovníků, aby ovlivnil hlasování sboru ve svůj prospěch. Belgická policie v této souvislosti zatkla dnes už bývalou místopředsedkyni Evropského parlamentu, řeckou socialistku Evu Kailiovou, a dalších pět lidí. Při domovních prohlídkách a raziích v kancelářích parlamentu v Bruselu policie zabavila půldruhého milionu eur v hotovosti.

Aféra se zatím týkala „jen“ socialistů, teď ale přeskočila i na lidovce. Belgická prokuratura požádala po Evě Kailiové o vydání další řecké europoslankyně, tentokrát konzervativní političky Marie Spyrakiové. 

Dánská poslankyně Karen Melchiorová pak na pozadí katarského skandálu nepřímo obvinila Tomáše Zdechovského ze střetu zájmů, protože za lidovce vyjednával prohlášení, které mělo odsoudit porušování lidských práv bahrajnským režimem. Zdechovský ale zároveň předsedá neformálnímu uskupení Přátelé Bahrajnu (Bahrain Friendship Group). Podobných skupin je na půdě europarlamentu mnoho a poslanci jejich prostřednictvím zpravidla komunikují s oficiálními zástupci daných států.

„Ve světle katarského skandálu a kvůli zajištění integrity naší instituce jsem požádala vedení lidovců o výměnu Tomáše Zdechovského coby jejich vyjednávače,“ napsala dánská liberálka Melchiorová svým spolustraníkům. HN mají e-mail k dispozici.

Lidovecká frakce ale výměnu Čecha neřešila a místo toho se vzdala spoluautorství rezoluce; ta tak prošla bez hlasů jejích členů. Lidovci dali na argument Zdechovského, že vězněný obránce lidských práv Abdalhádí Chavádža, o němž prohlášení hlavně bylo, není pouhý lidskoprávní aktivista, ale také oponent bahrajnské vlády, který usiloval o její svržení.

Ve středu britský deník The Guardian zveřejnil článek o cestách Zdechovského do Bahrajnu za peníze tamních úřadů, aniž by je český europoslanec oficiálně ohlásil. Informace o pozadí jednoho z mnoha nezávazných politických prohlášení, která europarlament schvaluje na každém zasedání, se tak dostala na veřejnost.

Oficiální placené návštěvy musí europoslanci ohlásit, soukromé cesty ne, a český politik tvrdil, že jednal v souladu s těmito pravidly. Už po zveřejnění článku v Guardianu, zaslal dokumenty dokazující, že si nenahlášenou cestu do Bahrajnu letos na jaře hradil sám. Návštěvu loni na podzim, kdy mu bahrajnské úřady zaplatily luxusní hotel, ohlásil.

Deník N ve čtvrtek napsal, že Zdechovský se během dubnové návštěvy Bahrajnu potkal na místě se synem českého zbrojaře Jaroslava Strnada. Absolvovali spolu jednání s bahrajnskou obchodní komorou. Zdechovský přitom právě dubnovou cestu uvedl jako soukromou. „Prostě jsme se tam potkali,“ řekl k setkání se Strnadem mladším Deníku N.

Poslanec nepovažuje za problém ani to, že vyjednával kritický text o zemi, kterou navštěvuje mimo jiné na pozvání jejích vládců. „Není to konflikt zájmů. Ten by to byl, kdyby mi z toho plynuly nějaké výhody. Přidělili mi ale ochranku a sami určili hotel, musel jsem souhlasit,“ řekl HN Zdechovský. „A kdo jiný by měl vyjednávat o rezoluci než někdo, kdo se o tu zemi zajímá a rozumí jí,“ dodal lidovecký europoslanec.

Zdechovský není jen předseda skupiny Přátelé Bahrajnu, ale také stejné neformální platformy pro Maledivy a Srí Lanku. Podobné skupiny nejsou regulovány žádnými pravidly, stačí jejich založení oznámit parlamentu. Zpravidla fungují jako diskusní spolky pro poslance a často k jejich založení vybízejí velvyslanci dotčených zemí v Bruselu.

Na pozadí katarského skandálu se právě k těmto skupinám obrátila pozornost, protože kvůli neexistujícím pravidlům se mohou stát živnou půdou korupce. Mluvila o tom i šéfka parlamentu Roberta Metsolová, která lídrům EU ve čtvrtek na summitu sedmadvacítky slíbila, že se postará o větší transparentnost unijního sboru.

Sám Zdechovský, který se v minulosti fotil s Evou Kailiovou a napsal k tomu „moje nejlepší přítelkyně“, nepovažuje za pozoruhodné, že se coby středoevropský politik vedle běžných poslaneckých povinností věnuje vnitropolitickému vývoji Malediv, Bahrajnu a Srí Lanky.

„Moji kolegové často nerozeznají Pákistán a Afghánistán,“ tvrdí europoslanec. „Já mám k arabskému světu vztah. Osmnáct let do těch zemí jezdím, korán jsem četl třikrát. Na mém zájmu není nic divného,“ dodal.

Francouzský deník Le Monde přinesl ve čtvrtek informaci, že se podezření o korupci poslanců rozšiřuje o možné úplatky také ze strany Maroka. Na žádného českého europoslance zatím nepadlo podezření z nezákonné činnosti. 

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.