Někdo chodí na Pražský hrad pro státní vyznamenání ve fleecové mikině, někdo zase pronášet projevy do amerického Kongresu v zeleném svetru. Rozdíl v obou případech flagrantního porušení předepsaného dress codu je jen v symbolice. Zatímco v prvním případě jde o symbol čistého buranství, v druhém o symbol odhodlání, nezlomnosti a válečného hrdinství.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve stejném kusu oblečení veřejně vystupuje v podstatě od začátku ruské války. Po vpádu východních agresorů do své země vyměnil tmavý společenský oblek za olivově zelený svetr či mikinu značky M-TAC a hladce oholenou tvář za několikatýdenní strniště. Stal se z toho jeho „signature look“ a podle jeho dřívějšího vyjádření to tak má zůstat až do posledního dne války.

Zelenského válečný styl si na chvilku dokonce osvojil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který se několikrát v Elysejském paláci také objevil s neupravenými vousy a v mikině. Záhy toho však zanechal, neboť rychle sklidil posměšnou kritiku, že jde o laciné kopírování.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se