Když Rusko loni v únoru zaútočilo na Ukrajinu, nejen politici v Moskvě, ale i mnozí vojenští analytici tvrdili, že během pár dní bude po všem. A když Ukrajina koncem léta zahájila překvapivě úspěšnou ofenzivu proti Rusům, řada odborníků na válku opět očekávala její brzký konec – tentokrát v podobě ukrajinského vítězství. Nic z toho se však nepotvrdilo. Naopak se zdá, že konflikt bude trvat ještě dlouho. Není příliš pravděpodobné, že by skončil letos. Tedy pokud se předpovědi opět nemýlí.

„Očekávat, že válka v roce 2023 skončí vojenským vítězstvím jedné ze stran, by bylo neracionálně optimistické,“ tvrdí analytický server EuroIntelligence. Podle něj Ukrajina nemá dost sil na to, aby Rusko vojensky porazila. Stejně tak ale ani Rusové nemohou dosáhnout rozhodujícího úspěchu na bojišti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.