Procesorový gigant Intel se nyní dá koupit za devítinásobek svého ročního zisku. Jak to, že špičková technologická firma je k mání takto lacino? Burzy jsou sice nyní v útlumu, ale i tak si dobrých technologických titulů cení podstatně víc. A Intel je přece firma, v níž se mikroprocesor zrodil a která má jak vlastní vývoj architektury, tak velké výrobní kapacity. Ty stojí vesměs v západních zemích, což je v době, kdy se z čipů stává strategická komodita, nedocenitelné.

Přesto akcie Intelu propadly na hodnotu, která celou korporaci i s hotovostí přesahující dvacet miliard dolarů oceňuje na pouhých 120 miliard dolarů (necelých 2,7 bilionu korun). Pouhých proto, že před dvěma roky tržní kapitalizace atakovala hodnotu 300 miliard dolarů a protože mu mnozí konkurenti v tomto parametru výrazně odskočili. Proč se Intel trápí a proč od něj akcionáři dávají ruce pryč, lze vyčíst i z geneze nové řady procesorů, s nimiž kalifornská firma právě přichází na trh.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.