Už čtyřicet let se děti učí, že Čína má více než miliardu obyvatel. Že je říše středu nejlidnatější zemí světa platí od nepaměti. Jenže primát státu s největším počtem obyvatel co nevidět převezme Indie, pokud se to už dokonce nestalo. A co víc, v druhé polovině 21. století počet Číňanů znovu klesne pod jednu miliardu.

Čína se k populačnímu poklesu odsoudila – tedy přesněji, rozhodlo o tom její komunistické vedení – právě v době, kdy se počet obyvatel země začal vyjadřovat desetimístným číslem. Výsledky drsné „politiky jednoho dítěte“, která podle oficiálních proklamací způsobila, že na svět nepřišlo na čtyři sta milionů novorozeňat, se projevují v době, kdy už byly restrikce zrušeny. Tento týden zveřejněná statistika ukázala, že čínská populace se začala zmenšovat už loni, zhruba o dekádu dřív, než se čekalo. Vzhledem k důležitosti čínské ekonomiky dopad pocítí celý svět.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.