Došlo k rozkolu mezi spolupracovníky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a hlavou státu? Otazníky kolem prezidentova týmu se objevily poté, co rezignoval na post poradce Oleksij Arestovyč. „Muž, který předpověděl ruskou invazi už tři roky předtím, odchází,“ zněly titulky ve světových médiích, včetně seriózních. Slušný úspěch na člověka, který střídal zaměstnání jako ponožky.

Sloužil v armádní rozvědce, vedl kurzy „ženské umělecké emancipace“, ale účastnil se také akcí ruského ultranacionalisty Alexandra Dugina. Díky svým nesporným rétorickým schopnostem a hlubokému hlasu byl Arestovič nazýván „hlavním ukrajinským uklidňovačem“. Dosah měl skutečně veliký, jeho YouTube kanál má 1,7 milionu odběratelů.

Místo u prezidenta ho přitom stálo právě jedno z jeho populárních videí, ve kterém podle všeho lhal o ukrajinské protiraketové obraně. „Omlouvám se všem, kterých se moje prohlášení dotklo. Chci ukázat příklad celému civilizovanému světu. Udělal jsem zásadní chybu, tak musím rezignovat,“ napsal Arestovyč na svém Facebooku.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.