Firma řízená Timem Cookem nemá jen iPhone, iPad a AirPody. Apple ve své dávné i aktuální historii zaznamenal i propadáky. Neúspěšnou herní konzoli, nabíječku „všeho“, kterou oznámil a nakonec ani nezačal prodávat. A mezi neúspěchy se dá zařadit i chytrá reprosoustava Apple HomePod. Zvukově docela povedený systém se na trhu neprosadil kvůli vysoké ceně a konkurenci, která nabízela více funkcí.

Apple to s HomePodem nevzdal. Nečekaně představil nový model, který má podle dostupných údajů horší zvukovou výbavu, ale také má jiné cíle. Kromě toho, že by Apple rád prodával HomePod v párech jako stereo reprosoustavy vhodné pro ozvučení televize (ve spojení s Apple TV), mnohem více sází na prvky chytré domácnosti, dokonce aktivoval skryté funkce i ve starším a levnějším HomePodu mini.

Hlavní hvězdou nového HomePodu má být podpora nového standardu Matter, který má lépe propojit chytrá zařízení různých výrobců. Apple má v oblasti chytré domácnosti výhodu proti konkurenci v tom, že jeho systém Homekit podporují „všichni“ a pro zařízení s iOS existuje spousta exkluzivních zařízení. Například němečtí Eve Systems zatím všechny své produkty nabízí pouze pro zařízení s iOS.

Apple HomePod má pět místo sedmi výškových reprosoustav, zvukově na tom ale bude dobře i díky schopnosti přizpůsobit se akustice místnosti
Apple HomePod má pět místo sedmi výškových reprosoustav, zvukově na tom ale bude dobře i díky schopnosti přizpůsobit se akustice místnosti
Foto: Apple

Nový HomePod tak má sice o dva výškové reproduktory méně, ale zato přidává funkci teploměru a vlhkoměru a stejnou funkci Apple aktivoval i u HomePodu mini. Firma také chystá softwarovou aktualizaci, která chytrým reprosoustavám umožní fungovat jako detektor kouře a oxidu uhelného. Začlenění většího množství funkcí pak pomůže obhájit cenu, která zůstává vysoká – 299 dolarů – 6600 korun bez daní. Apple zatím ale dostupnost HomePodu omezuje na 21 zemí, mezi které Česko nepatří, pravděpodobně proto, že chytrá reprosoustava s virtuální asistentkou Siri nemluví česky.   

V Česku už Apple začal prodávat alespoň další novinku – Macbooky Pro s ještě výkonnějšími procesory M2 Pro a M2 Max. Nové laptopy od Applu mají úhlopříčku 14  a 16 palců a větší model vydrží na jedno nabití až 22 hodin práce. Nové notebooky je možné poprvé připojit i k televizorům s rozlišením 8K.

Apple MacBook Pro s čipy M2 Pro a M2 Max má skvělý výkon i výdrž baterie, odpovídá tomu i vysoká cena
Apple MacBook Pro s čipy M2 Pro a M2 Max má skvělý výkon i výdrž baterie, odpovídá tomu i vysoká cena
Foto: Apple

Apple se při představení chlubil porovnáváním s nejvýkonnějším Macbookem Pro s procesorem Intel s tím, že nové Macbooky jsou až šestkrát rychlejší. Pro kontext je ale vhodné dodat, že poslední Macbook s procesory Intel je z roku 2019 a používá čtyři roky starý procesor a mnohem pomalejší operační paměť.

Základní 14“ model nového Macbooku Pro s čipem M2 Pro začíná na 59 tisících korunách, 16“ verze má základní cenu 73 tisíc korun – oba notebooky spojuje 16 GB operační paměti a 512 GB prostoru pro data. Verze s procesory M2 Max, 32 GB RAM a 1TB úložištěm stojí 90, respektive 103 tisíc korun.

Nové verze notebooků se měly původně představit už na podzim loňského roku, což potvrzuje i název videa doprovázejícího uvedení nových laptopů na trh. To platí i pro nový, výkonnější miniaturní stolní počítač Mac mini, který v základní variantě s procesorem M2, 8 GB RAM a 256 GB prostoru pro data stojí 17 490 korun a je tak nejlevnějším počítačem od Applu. Příplatek za větší úložiště a operační paměť je šest tisíc korun za každou položku, verze se 16 GB RAM a 512GB úložištěm tak přijde na 29 500 korun.  Stejně drahé desktopy s Windows budou výkonnější, ale zásadní výhodou Macu mini jsou jeho kompaktní rozměry, tichý běh a nízká spotřeba.

Zatímco v Applu oznamovali nové produkty, Microsoft potvrdil spekulace o propouštění. Z firmy má do konce čtvrtletí odejít 10 tisíc zaměstnanců, kterých má firma aktuálně 221 tisíc. Náklady na restrukturalizaci mají být 1,2 miliardy dolarů, v této částce je začleněné odstupné pro zaměstnance, odstupné za zrušené nájmy prostor i změny v nabídce hardwaru. Firma nespecifikovala, kterých produktů se to dotkne, ale pravděpodobně půjde o neúspěšné telefony Surface Duo. Propouštění se podle neoficiálních informací výrazně dotklo i některých herních studií, zejména 343 Industries, které stojí za herní sérií Halo, která je od počátku spojená s konzolemi Xbox, ale jejíž poslední dva díly nedosáhly očekávané popularity.

Twitter po týdnu mlčení „vysvětlil“, proč přestaly fungovat alternativní aplikace pro přístup k sociální síti Elona Muska. Podle zprávy oficiálního účtu TwitterDev začala firma vynucovat dodržování pravidel spojených s programovatelným rozhraním služby, což může mít za následek nefunkčnost některých aplikací. Vysvětlení toho, o jaká konkrétní pravidla jde, ale firma neposkytla. Pro Muska je omezení přístupu z alternativních klientů další pokus o zvýšení příjmů, protože cizí aplikace omezují zobrazování reklamy a propagovaných tweetů. Firma sama i přes velké úspory stále bojuje s nedostatkem likvidity kvůli odlivu velkých inzerentů.

U Muska můžeme ještě chvíli zůstat. Během předběžné výpovědi pod přísahou uvedl ředitel vývoje funkce Autopilot Ashok Elluswamy, že v roce 2016 prezentovaná schopnost automobilů Tesla autonomně řídit a reagovat na světelné značení byla podvod. Musk prezentoval video jako samostatnou jízdu bez lidského zásahu, celá trasa včetně zastávek na křižovatkách byla předem naprogramovaná. A v závěru, kdy mělo auto samo zaparkovat, narazilo do plotu. Výpověď zazněla v rámci přípravy soudního sporu kvůli smrtelné nehodě řidiče Tesly v roce 2018.

Umělá inteligence má nicméně velké cíle. Třeba start-up DoNotPay nabízí milion dolarů komukoliv, kdo se nechá u amerického Nejvyššího soudu obhajovat chatbotem GPT-J, který se naučil argumentovat studiem obrovského množství právních dokumentů. Slib milionu má ale háček – používání elektroniky u soudu je přísně omezené. Nemluvě o tom, že i známý ChatGPT občas pěkně kecá.

Do Česka se podíváme alespoň na skok, pražský start-up Tropic Square dostal do kanceláří první testovací sérii svých bezpečnostních čipů, které by měly fungovat například elektronickými peněženkami pro uchování kryptoměn. Výroba nových počítačových čipů není žádná legrace, zahájení prodeje proto Tropic Square očekává v roce 2025. Plány firmy popisují podrobně kolegové z Lupy.  

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist