Ještě zkraje loňského roku doznívala na nemovitostním trhu nákupní horečka. Češi se o byty přetahovali v aukcích a ceny mířily prudce vzhůru. Pak ale zájem ochladil růst úrokových sazeb a s tím související zdražení hypoték v kombinaci s příjmovými limity zavedenými Českou národní bankou. V současnosti, kdy zdražování a drahé energie znejišťují případné kupce, ceny realit klesají.

Libor Holub, ředitel sekce finanční stability v ČNB, realitní trh sleduje kvůli dopadům na banky a se svým týmem sestavuje prognózy dalšího vývoje. Podle té nejnovější by ceny českých bytů měly ve druhém čtvrtletí letošního roku být o pět procent nižší než loni na jaře. Výrazněji by už ale padat neměly. „Pro nás je důležité, že nedojde k propadu cen na trhu o 40 procent, jako kdysi v Irsku, kde to byl problém pro domácnosti, stát i banky. Tento scénář v žádném případě neuvidíme,“ říká Holub v rozhovoru pro HN.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.