Zaměstnanci továrny Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku zahájí od úterního rána neomezenou stávku. Jejich cílem je uzavření kolektivní smlouvy, ve které žádají například zvýšení mezd. Na pondělní tiskové konferenci v Praze to oznámili zástupci odborů. Stávka podle nich zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky. Odboráři chystají i protesty. Ve firmě pracuje 1100 lidí, stávku podle odborářů podporuje většina zaměstnanců, přímo se do ní zapojí na začátku minimálně 191 z nich. Odboráři se v pondělí sešli se zástupci firmy, kteří podle vyjádření odborů uvedli, že jednat nechtějí. Řekl to předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo. Vedení firmy na dotazy ČTK dlouhodobě neodpovídá.

Ještě před zahájením stávky se zástupci odborů v pondělí odpoledne sešli s vedením firmy. K dohodě však strany nedospěly. „Nechtěli s námi vyjednávat,“ řekl Ďurčo. Dodal, že podle korejských představitelů společnosti je stávka nelegální. Dohoda mohla zřejmě stávku odvrátit. Korejci jsou podle něj také mezi zaměstnanci. Odboráři je oslovili, aby se stávky zúčastnili, což zřejmě neučiní, uvedl Ďurčo. „Stávky se nemusí zúčastnit 100 procent zaměstnanců. Důležité je přerušit klíčové procesy,“ doplnil Ďurčo. Třísměnný provoz proto bude od úterý pod dohledem stávkových hlídek.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.