Naposledy bylo ostravské Masarykovo náměstí tak zaplněné při sametové revoluci. Týden před druhým kolem prezidentských voleb se na něm shromáždily tisíce lidí, aby vyjádřily podporu jednomu z finalistů. „Ostrava volí Petra Pavla,“ hlásaly transparenty. Výsledek byl však jiný: zvítězil zde bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) s více než 52 procenty hlasů. Třetí největší město v zemi bylo jedinou výjimkou z pravidla, že krajská města volila celkového vítěze – Pavla.

Při sobotním sčítání tak mnozí jeho příznivci glosovali výsledky v Ostravě poněkud jízlivě. „Asi jim Babiš slíbil otevřít doly,“ poznamenal například v hospodě v podřipské vsi Černouček, generálově bydlišti, jeden za štamgastů. Při bližším pohledu to však není žádné překvapení.

Pro ANO je Ostrava dlouhodobou baštou. Od roku 2014 tu bralo první místo, často i se značnou převahou, ve většině dosavadních voleb. A důvodů, proč se nyní většina města rozhodovala odlišně než v jiných centrech země, je podle místních expertů řada a tvoří ucelený řetězec.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.