Co je hlavním přínosem českého členství v Evropské unii? Čistě ekonomicky, pokud bychom vynechali politické, vlivové nebo bezpečnostní aspekty, odpověď zní: společný evropský trh. Není velkou nadsázkou říct, že nás živí – je to jasné z toho, jak velký význam má v české ekonomice vývoz. A z toho, že drtivá většina tohoto vývozu míří právě do EU.

Ať by byla v Česku u moci jakákoliv vláda, rázně by se postavila proti snahám český byznys na tomto trhu znevýhodnit. Je logické a správné, že to udělal premiér Petr Fiala (ODS), když dotáhl to, co předtím vyjednali jeho úředníci a diplomaté – odmítl německé a francouzské snahy, aby si jednotlivé státy EU mohly své domácí firmy dotovat a podporovat takřka podle libosti, co se týče investic do moderních zelených technologií. Pro Česko by to bylo zničující, protože by nedokázalo konkurovat možnostem velkých a bohatých zemí, jako je třeba právě Německo.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.